Α1 Γυναικών: Χριστούγεννα με απόλυτο για την ΑΕΚ

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 Γυναικών η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και πανηγύρισε την 11η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο «Δικέφαλος» μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ από τις «πράσινες», ωστόσο, έκανε το 1-0 με 26-24 και στην συνέχεια δεν άφησε κανένα… περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες, παίρνοντας το «τρίποντο» με 25-17 και 25-11 και αναδείχθηκε και τυπικά «Πρωταθλήτρια Χειμώνα».

Τα σετ: 26-24, 25-17, 25-11

Εύκολο απόγευμα για Ηρακλή Κηφισιάς

Στο… κατόπι των Πρωταθλητριών Ελλάδας έμεινε ο Ηρακλής Κηφισιάς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στα Ανατόλια και επικράτησε 3-0σετ φτάνοντας τους 29 βαθμούς.

Τα σετ: 25-16, 25-18, 25-12

Νίκη τετράδας για το Ρέθυμνο

Εξαιρετική η παρουσία του ΟΠΕ Ρεθύμνου στο πρώτο… μισό του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, καθώς η νεοφώτιστη ομάδα «έκλεισε» τις υποχρεώσεις της με νίκη 3-0 σετ των Μακεδόνων Αξιού και φιγουράρει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 25-23, 25-12, 25-21).

Επιστροφή στις νίκες για Ηρακλή

Άνετο απόγευμα για τις κοπέλες της γυναικείας ομάδας του Ηρακλή στο βόλεϊ, μια και επιβλήθηκαν χωρίς να συναντήσουν σημαντικά… εμπόδια 3-0 σετ του Μαρκόπουλου και βρίσκεται πλέον μία… ανάσα από την πρώτη τετράδα.

Τα σετ: 25-17, 25-18, 25-14

Ηρακλής (Παναγιώτης Καλπάκης): Κωνσταντινίδου 2 (1 άσος, 1/1 επ.), Λαδένη 11 (4 άσοι, 6/17 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδου 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου 10 (1 άσος, 7/18 επ., 67% υπ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 22 (1 άσος, 18/32 επ., 41% υπ., 3 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (1 άσος, 3/5 επ., 2 μπλοκ), Αρτακιανού (λ, 79% υπ.)

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Φουντζήλα 2 (2/8 επ., 36% υπ.), Νικολαϊδη, Νίκιτς 6 (6/13 επ.), Βαρουδάκη 2 (2/17 επ., 36% υπ.), Κόστιτς 13 (2 άσοι, 10/31 επ., 1 μπλοκ), Γεωργιάδου 6 (1 άσος, 3/7 επ., 2 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 37% υπ.), Ζήση Π., Πολυδώρου, Ζήση Χρ.

Ανάσα… για Βριλήσσια

Την πέμπτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ των Βριλησσίων, παρά το γεγονός πως συνάντησε πολλές δυσκολίες από τους Τράχωνες.

Τα δύο πρώτα σετ κύλησαν με τον ίδιο… σχεδόν τρόπο και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, οι οποίες ήταν για την γηπεδούχο ομάδα, η οποία είχε πιο εύκολο έργο στο τρίτο και τελευταίο σετ, παίρνοντας ένα σημαντικό «τρίποντο» στην προσπάθεια για την εξασφάλιση της παραμονής.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-18

Βριλήσσια (Κωβαίος): Γκότζη 11 (1 άσος, 8/22 επ., 32% υπ., 2 μπλοκ), Μαβιλίδη 6 (1 άσος, 2/8 επ., 3 μπλοκ), Πετρουλάκη 3 (2 άσοι, 1/4 επ.), Σιλχάνοβα 14 (6 άσοι, 7/32 επ., 73% υπ., 1 μπλοκ), Καραγιώργου 5 (1 άσος, 3/7 επ., 1 μπλοκ), Τσούμη (λ., 47% υπ.),

Τράχωνες (Περόπουλος): Βογιατζή Μ. 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Νέσιτς 11 (1 άσος, 7/22 επ., 20% υπ., 3 μπλοκ), Βογιατζή Ε. 2 (2/10 επ.), Αθανασοπούλου 1 (1/8 επ.), Λέτο Μπιόλο 1 (1/3 επ.), Κιόση 12 (11/27 επ., 30% υπ., 1 μπλοκ), Μεθενίτη (λ., 29% υπ.), Τουρνάκη 3 (3/8 επ., 57% υπ.), Κουτροπούλου.

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε 4η φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο «σπίτι» του! (photos+video)