Ηρακλής Κηφισιάς – Ολυμπιακός: Από την… κόλαση στον Παράδεισο οι «ερυθρόλευκες»

Τι και αν ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών, κατάφερε τελικά να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης, κάνοντας την ολική ανατροπή κόντρα στον Ηρακλή Κηφισιάς.

Συγκάτοικοι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τρεις πόντους πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, πλέον οι δύο ομάδες.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τα όλα του, μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα - με «όπλο» το σέρβις - ο Ηρακλής πήρε διαφορά τριών πόντων, προηγήθηκε 19-16 και διατηρώντας τη έκανε το 1-0 με 25-22.

Και μπορεί ο Ολυμπιακός στο δεύτερο να βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση, έχοντας πάρει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (21-17), όμως οι γηπεδούχες με ένα εκπληκτικό σερί 7-0(!) έφεραν τα πάνω κάτω, βάζοντας τελικά τις βάσεις για μία καθαρή νίκη με 25-23.

Κάπου εκεί όμως, το ξυπνητήρι χτύπησε και οι παίκτριες του Τέλη Σωτήρχου «ταρακουνήθηκαν». Αφού έκαναν, έτσι, χωρίς να ιδρώσουν το 2-1, παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-18, στο τέταρτο έφθασαν άλλη μια φορά αγκαλιά με την ισοφάριση (προηγήθηκαν 22-17), ωστόσο αυτή τη φορά την… έσφιξαν! Γιατί μπορεί ο Ηρακλής με σερί 5-0 να έκανε το 22-21, όμως οι Πειραιώτισσες έδειξαν χαρακτήρα βάζοντας το νερό στο αυλάκι για την ολική ανατροπή!

Οι δύο ομάδες έλυσαν έτσι τις διαφορές τους στο tie break, όπου μπορεί οι παίκτριες του Γιάννη Λάιου μπήκαν καλύτερα και παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 5-3, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 6-0, πήρε κεφάλι 9-5, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στη σεμνή τελετή με 17-15.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 18-25, 22-25, 7-15

Ηρακλής Κηφισιάς (Γιάννης Λάιος): Γκλιγκόροβιτς 3 (0/7 επ., 3 μπλοκ), Καραγκούνη 8 (7/23 επ., 58% υπ., 1 μπλοκ), Γέλιτς 11 (1 άσος, 9/29 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 23 (22/49 επ., 55% υπ., 1 μπλοκ), Γιώτα 18 (14/24 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2 άσοι, 3/7 επ.), Κίτσου (λ, 27% υπ.), Ντε Σόουζα 1 (1 μπλοκ), Διώτη 1 (1/6 επ., 14% υπ.), Κουνάδη

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 6 (2 άσοι, 4/11 επ.), Λούκοβιτς 23 (20/44 επ., 3 μπλοκ), Γιακουμή 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Μπλάνκο 12 (2 άσοι, 4/14 επ., 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (1 άσος, 11/39 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 44% υπ.), Κωνσταντίνου 7 (2 άσοι, 4/15 επ., 71% υπ., 1 μπλοκ), Μπουζουνιεράκη