Α1 βόλεϊ Γυναικών: Πρώτος ο Ηρακλής Κηφισιάς!

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 Γυναικών στο βόλεϊ αναρριχήθηκε ο Ηρακλής Κηφισιάς μετά τη νίκη του με 3-1 επί του Ηρακλή Θεσσαλονίκης και περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού.

Στα υπόλοιπα ματς της πρώτης μέρας της 7ης αγωνιστική της Α1 Γυναικών στο βόλεϊ, με νίκες προχώρησαν οι Ρέθυμνο, Βριλήσσια, Ανατόλια και Τράχωνες επί των Μαρκόπουλου, Ωραιόκαστρου, Παναθηναϊκού και Μακεδόνων αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Ηρακλής Κηφ.-Ηρακλής Θεσ. 3-1 (25-21, 22-25, 25-19, 25-15)
Ρέθυμνο-Μαρκόπουλο 3-0 (25-19, 25-19, 25-14)
Βριλήσσια-Ωραιόκαστρο 3-1 (25-17, 21-25, 25-15, 25-16)
Ανατόλια-Παναθηναϊκός 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
Μακεδόνες-Τράχωνες 0-3 (21-25, 25-27, 24-26)

Πέρασε πρώτος ο Ηρακλής Κηφισιάς

Εν αναμονή του ντέρμπι κορυφής μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού, ο Ηρακλής Κηφισιάς απολαμβάνει τη μοναξιά της πρώτης θέσης στην Α1 γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Λάιου επικράτησε του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ (25-21, 22-25, 25-19, 25-15) και συνεχίζει το αήττητο σερί των τελευταίων αγωνιστικών, αφήνοντας τον «γηραιό» εκτός 4άδας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Στο πρώτο σετ έγινε ντέρμπι καθώς ο Ηρακλής Κηφισιάς είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο «γηραιός» πίεζε ως το 20-19, για να πάρουν τελικά τη νίκη οι γηπεδούχες με 25-21. Στο δεύτερο σετ, με κορυφαία την Όλγα Στράντζαλη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε εξ αρχής το πάνω χέρι στο σκορ και έφτασε στην ισοφάριση (1-1 σετ) με 25-22, καθώς η ομάδα του Γιάννη Λάιου αντέδρασε λίγο πριν από το τέλος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το τρίτο σετ κύλησε όπως και το πρώτο. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 16-15 και στη συνέχεια τον Ηρακλή Κηφισιάς να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο το αύξησε στο τέλος (με επίθεση και μπλοκ της Λαμπρούση) για το 25-19. Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και έχοντας σαφές προβάδισμα (10-4, 16-10) έφτασαν με μπλοκ της Γιώτα στο τελικό 25-15 και το 3-1.

4άδα ο ΟΠΕΡ, 3-0 το Μαρκόπουλο

Εύκολο «τρίποντο» για τον ΟΠΕΡ, 3-0 σετ (25-19, 25-19, 25-14) το Μαρκόπουλο. Το Ρέθυμνο είχε κορυφαία την Σαπαρέφσκα και παρά το γεγονός πως έχασε την Φεντότοβα (τραυματίστηκε στη γάμπα στο 21-15 του 1ου σετ), έφτασε στη νίκη που εδραιώνει την ομάδα στην 4άδα της Α1 γυναικών.

Ρέθυμνο (Μιχάλης Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 18 (1 άσος, 15/25 επ., 47% υπ., 2 μπλοκ), Παρασκάκη 5 (1 άσος, 2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαλούστρου 8 (2 άσοι, 5/9 επ., 1 μπλοκ), Ροδινού 1 (1 μπλοκ), Φεντότοβα 3 (3/6 επ., 25% υπ.), Κόρτες 5 (2 άσοι, 2/8 επ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 59% υπ.), Σημαντιράκη (λ, 67% υπ.), Λειβαδιτάκη, Δραμιτινού, Χατζοπούλου, Κατερίνη 5 (2 άσοι, 2/8 επ., 1 μπλοκ)

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Φουντζήλα 8 (7/14 επ., 52% υπ., 1 μπλοκ), Νικολαϊδη, Νίκιτς 7 (7/16 επ.), Ζήση 1 (1/9 επ., 33% υπ.), Κόστιτς 9 (9/28 επ., 38% υπ.), Γεωργιάδου 7 (2 άσοι, 4/11 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 54% υπ.), Δικαιούλια 1 (1/3 επ.), Πολυδώρου, Ζήση, Κωνσταντώνη 1 (1 άσος, 25% υπ.)

Νίκη των Βριλησσίων, στο νοσοκομείο η Χίντα

Από τον τραυματισμό τής Κατερίνας Χίντα σημαδεύτηκε το παιχνίδι Βριλήσσια - ΔΑΣ Ωραιοκάστρου, ένα ματς που κέρδισαν οι γηπεδούχες με 3-1 (25-17, 21-25, 25-15, 25-16).

Λίγο πριν από τέλος του πρώτου σετ μετά από μια προσπάθεια για μπλοκ η 26χρονη κεντρικός του ΔΑΣΩ έπεσε άσχημα και χτύπησε στο κεφάλι-αυχένα. Η άτυχη αθλήτρια έχασε τις αισθήσεις της και αφού της προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες μεταφέρθηκε με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Ερυθρός Σταυρός.

Εκεί, έχοντας πλέον ανακτήσει τις αισθήσεις της, υποβάλλεται σε εξετάσεις, με τους γιατρούς να διευκρινίζουν πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Βριλήσσια (Μάρκος Κωβαίος): Πετρουλάκη, Γιοβάνη 15 (1 άσος, 11/33 επ., 3 μπλοκ), Γκότζη 16 (1 άσος, 14/30 επ., 17% υπ., 1 μπλοκ), Μαβιλίδη 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Σιλχάνοβα 20 (2 άσοι, 18/42 επ., 28% υπ.), Καραγιώργου 6 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Κοκκίου (λ, 39% υπ.), Κοκλανάκη

ΔΑΣΩ (Ευστρατία Κοκκίνου): Χίντα 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πανταζή 15 (1 άσος, 14/28 επ., 61% υπ.), Καπνιά 9 (9/34 επ., 50% υπ.), Σεφεριάδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Χοτοκουρίδου 5 (2 άσοι, 3/16 επ.), Κουτσοκώστα 4 (2/16 επ., 2 μπλοκ), Εζινέλη (λ, 52% υπ.), Χαλιαμπάλια 9 (2 άσοι, 5/13 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου, Παπαγιαννάκη 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Μπαξεβάνη

Το Ανατόλια λύγισε την αντίσταση του Παναθηναϊκού

Την αναρρίχησή του στη βαθμολογία συνέχισε το Ανατόλια, αφού όχι μόνο πέτυχε την 2η συνεχόμενη νίκη του με 3-0 (25-23, 25-22, 25-20) κόντρα στον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, αλλά εκμεταλλεύτηκε και την ήττα του Μαρκόπουλου.

Οι γηπεδούχες δυσκολεύτηκαν για να κάνουν το 2-0 κόντρα στον μαχητικό Παναθηναϊκό, όμως, στο τρίτο σετ όλα έγιναν ευκολότερα μετά το 17-15.

Κορυφαία του Ανατόλια, που είχε νέο προπονητή στον πάγκο τον Λεωνίδα Γαϊτανάκη (αντί του Πετίδη), ήταν για μια ακόμη φορά η Κωνσταντινίδου που βοήθησε σε άμυνα και επίθεση.

Ανατόλια (Λ. Γαϊτανάκης): Παρασκευοπούλου 11 (2 άσοι, 8/20 επ., 17% υπ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (1 άσος, 6/10 επ., 5 μπλοκ), Βουτζά 6 (1 άσος, 3/4 επ., 2 μπλοκ), Κομλένοβιτς 10 (10/21 επ., 33% υπ.), Γιακούμπ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (14/25 επ., 1 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 35% υπ.), Δαουλτζόγλου.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κουντουρά 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 9 (3 άσοι, 6/19 επ., 58% υπ.), Ιχτιάρη 2 (2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 20 (2 άσοι, 16/44 επ., 2 μπλοκ), Μαλουσάρη 5 (5/8 επ., 36% υπ.), Καββαδία 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Γεωργίου (λ, 17% υπ.), Σωτηρίου, Λιάγκη 2 (2 άσοι), Τσατσούρη 1 (1 μπλοκ).

Η Κιόση «οδήγησε» τους Τράχωνες μέσα στα Κύμινα

Σε ένα παιχνίδι που όλα του τα σετ κρίθηκαν σχεδόν στον πόντο, οι Τράχωνες πήραν σπουδαία νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία, καθώς επικράτησαν με 3-0 (25-21, 27-25, 26-24) μέσα στα Κύμινα κόντρα στους Μακεδόνες Αξιού.

Με κορυφαία την Κιόση που έπαιξε με την εμπειρία της και καθοδήγησε την ομάδα της, οι Τράχωνες έκαναν το 0-2 με έναν πολύ αγχωτικό τρόπο.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τις φιλοξενούμενες (3-8), αλλά τελικά είχε την ίδια εξέλιξη με τα δύο προηγούμενα, αφού κρίθηκε στο 26-24 με τους Τράχωνες να έχουν και μία ελαφρά δόση τύχης.

Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ