Ήττα της Εθνικής από τη Δανία

Η Εθνική ομάδα έχασε από τη Δανία 3-1 σετ στον τελευταίο της αγώνα στον τρίτο γύρο του Ευρωπαϊκού Λιγκ, που διεξάγεται στο Ισραήλ.

Οι παίκτες που επέλεξε ο Αλέκος Λεώνης για να ξεκινήσει ήταν οι: Πελεκούδας, Μπέλλος, Τακουρίδης, Καρυπίδης, Στιβαχτής, Κοκκινάκης και λίμπερο ο Παπαδημητρίου. Χωρίς τον Γιώργο Πετρέα που ανέβασε υψηλό πυρετό και έμεινε στο ξενοδοχείο, η Εθνική μας ομάδα έδειξε να έχει πρόβλημα στο σερβίς στο πρώτο σετ, έχοντας 4 χαμένα σερβίς, ενώ και τα ποσοστά στην υποδοχή ήταν μέτρια.

Η κούραση των διεθνών μας βγήκε και στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να κάνουν επιπόλαια λάθη. Δέχτηκαν μάλιστα 5 μπλοκ, ενώ επέστρεψαν στους Δανούς να έχουν υψηλά ποσοστά στην επίθεση (60%). Με πρωταγωνιστή τον Μενέλαο Κοκκινάκη, που είχε 7 στις 9 πετυχημένες επιθέσεις, η Εθνική μας ομάδα έδειξε εμφανώς βελτιωμένο πρόσωπο στο τρίτο σετ, το οποίο και κέρδισε με 25-22.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το 4ο σετ. Και πάλι ο Μενέλαος Κοκκινάκης, ήταν αυτός που ξεχώρισε, παίρνοντας πάνω του τις περισσότερες επιθετικές ενέργειες αλλά δύο άστοχες επιθέσεις στο τέλος, η μία από Κοκκινάκη και η άλλη από Καρυπίδη, τελείωσαν το σετ υπέρ των Δανών.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 22-25, 26-24.

Δανία: Κνούντσεν 13, Πέντερσεν, Θόμσεν, Γιάκομπσεν 6, Σόρενσεν, Σκουλτζ, Σόλερ (λ) 73% (53%), Ντίτλεβσεν 17, Κρίστιανσεν 16, Στεντερουπ, Ολουφσεν 14, Χας 18.

Ελλάδα: Μπέλλος 9, Τέρζης, Καρυπίδης 12, Πελεκούδας 10, Θ. Παπαδημητρίου, Σαρικεϊσογλου, Τακουρίδης 9, Αχ. Παπαδημητρίου (λ) 77% (64%), Στιβαχτής 3, Κοκκινάκης 23, Ριζόπουλος.

Πρόβλημα με Πετρέα

Ο Γιώργος Πετρέας δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στο ματς με τη Δανία. Ο διεθνής κεντρικός είχε ανεβάσει πυρετό, πριν από το ματς με το Ισραήλ, ωστόσο έσφιξε τα δόντια και αγωνίστηκε κανονικά. Μετά την επιστροφή στο ξενοδοχείο, η κατάστασή του είχε επιβαρυνθεί, με τον παίκτη να μένει στο δωμάτιο του, ακολουθώντας ειδική αγωγή προκειμένου να είναι σε θέση τη Δευτέρα το πρωί να επιστρέψει πίσω στην Ελλάδα.