Ένα βήμα πριν την παραμονή του ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των play outs της ΕΑ Πατρών, αυτήν την φορά με 3-2 σετ και πλέον χρειάζεται μία νίκη  για την παραμονή του στην κατηγορία.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού κέρδισε στο τάι μπρέικ με 15-12 την ΕΑ Πατρών και πλέον, απομένει μόνο μία νίκη για να κερδίσει την παραμονή του στη Volleyleague.

Οι «πράσινοι», αν και μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι έδωσαν  στη συνέχεια την ευκαιρία στην πατρινή ομάδα να αντιδράσει και να «χτυπήσει» τη νίκη. Εξάλλου οι παίκτες της ΕΑ Πατρών μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι στον Άγιο Διονύσιο, βρίσκονταν με την πλάτη στον... τοίχο και τα έπαιζαν όλα για όλα!

Το παιχνίδι οδηγήθηκε τελικά στο τάι μπρεικ με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν... ψυχικά αποθέματα και την ψυχολογία με το μέρος τους μετά την κατάκτηση του 4ου σετ και να κερδίζουν το 5 σετ αλλά και τον αγώνα.

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του «τριφυλλιού» που έχει κάνει το 2-0 στις νίκες και πλέον έχει τρεις ευκαιρίες για τη «σωτηρία» του. Από την άλλη, η ΕΑΠ θέλει μόνο νίκες στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια εάν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 23-25, 25-21, 15-12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφορίδης 4 (4/5 επ.), Αγγελόπουλος 12 (4/8 επ., 5 άσοι. 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Γκορμπάτκοφ 14 (7/27 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 45% άριστες), Ζουπάνης 14 (9/16 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 54% υπ. - 35% άριστες / Πιπέργιας, Κόλεφ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Στίγγας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ).

ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 13 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Βούγιοβιτς 2, Μακρυγιάννης 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 21 (16/36 επ., 5 μπλοκ), Μίλεφ 8 (6/19 επ., 63% υπ. - 34% άριστες), Καραγιάννης -λ 48% υπ. - 43% άριστες) / Χρυσανθακόπουλος, Πατρινός

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση