Διάκριση για Κοντοχριστόπουλο

Στην οκτάδα των τελικών βρέθηκε για ακόμη μια διεθνή διοργάνωση ο Έλληνας ξιφομάχος Νίκος Κοντοχριστόπουλος.

Όπως πριν από δυο βδομάδες στη Μαδρίτη, έτσι και στο Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων U-20, που διεξήχθη στο Εξ Εν Προβάνς της Γαλλίας, ο 19χρονος πρωταθλητής, στο ξίφος ασκήσεως πήρε την 8η θέση, σε 89 αθλητές. Το αποτέλεσμα αυτής της διάκρισης ήταν 14 βαθμοί στην παγκόσμια κατάταξη, που τον φέρνουν στο Νο5 στον κόσμο με 112β, με τον Ιταλό Λουπέρι να προηγείται με 140β.
Ο Κοντοχριστόπουλος έφτασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, αφού διαδοχικά σημείωσε τρεις «νοκ άουτ» νίκες (επί του Νίκεν/Γαλλία 15-11, του Μαρότα/Ιταλία 15-8 και του Αρσλάνοβ 15-10), για να ηττηθεί στη συνέχεια από τον Ιρλανδό Κούσα με 15-10 και να μείνει έξω από τα μετάλλια.
Η Άννα Μπουρδάκου μετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων U-20 της Βουδαπέστης. Η 20χρονη πρωταθλήτρια νίκησε στον πρώτο αγώνα 15-14 την Ιταλίδα Μόνακο, αλλά ηττήθηκε στον επόμενο για τη φάση των «16» από τη Γαλλίδα Μπαχ Νγιάνγκα με 7-11 και κατετάγη 32η σε 119 αθλήτριες με κέρδος 4 βαθμών στην παγκόσμια κατάταξη.