«Διπλό» και πλεονέκτημα για τους Μπλους

Επανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Σέιντ Λούις Μπλους κερδίζοντας με 4-3 τους Σαν Χοσέ Σαρκς.

Ο Andy McDonald διαμόρφωσε το 2-1 και… ετοίμασε το 3-1 στο δεύτερο 20λεπτο. Ακολούθησε το 4-1 από τον Alex Steen στο 59ο δευτερόλεπτο της τρίτης περιόδου, πριν μειώσουν οι «καρχαρίες» στα τελευταία τρία λεπτά. Σε κάθε περίπτωση η νίκη κατακυρώθηκε στους «μπλε», οι οποίοι προηγούνται πλέον με 2-1 στη σειρά που κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Ο Patrik Berglund αποτέλεσε τον παίκτη που άνοιξε το σκορ, ενώ ο Carlo Colaiacovo άθροισε τρεις ασίστ. Από την άλλη, ο Brent Burns ισοφάρισε σε 1-1, ενώ οι Colin White και Logan Couture μείωσαν στο τέλος σε βάρος του Brian Elliott, ο οποίος συμπλήρωσε 26 αποκρούσεις.

Στις 23 αποκρούσεις έφτασε ο Antti Niemi, αλλά δεν είχε ευθύνη στα γκολ που δέχθηκε. Αντίθετα, οι «καρχαρίες» υπέστησαν εντός έδρας ήττα κυρίως λόγω της επιθετικής… δυσλειτουργίας τους τα πρώτα 56 λεπτά της αναμέτρησης.