Νίκη σωτηρίας για Αρτέμιδα

Πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια να παραμείνει στην Α1 πήρε η Άρτεμις, στη νίκη της με 3-0 επί του Ηρακλή.

Το αήττητο του Ηρακλή στη β΄ φάση του πρωταθλήματος «έσπασε» η Άρτεμις, που επικράτησε στο κλειστό του Κορυδαλλού με 3-0.

Με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της σωτηρίας, ανεβαίνοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η Άρτεμις δεν πτοήθηκε ούτε από το προβάδισμα του «Γηραιού» στο α΄ σετ (18-12) και αφού πήρε δύσκολα το κεφάλι στο σκορ, κατέκτησε ευκολότερα τα δύο επόμενα σετ.

Τα σετ: 26-24, 25-17, 25-19.

Άρτεμις Κορυδαλλού (Ζουπάνος): Παπαδοπούλου 9 (3 άσοι, 6/11 επ., 100% υπ.), Σαββίδου 1 (1 μπλοκ), Καπνιά 5 (2 άσοι, 3/16 επ.), Τουρνάκη 9 (6/19 επ., 23% υπ., 3 μπλοκ), Αλιφιεράκη 2 (2/4 επ., 10% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Κακουράτου (λ, 38% υπ.), Χριστοδούλου 4 (2 άσοι, 2/4 επ.), Μουντζουρίδου 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Καραθανάση 12 (12/23 επ., 53% υπ.).

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Γάτση 3 (3/10 επ., 40% υπ.), Λαδένη 8 (1 άσος, 7/23 επ., 46% υπ.), Κωνσταντινίδου Ελ. 13 (2 άσοι, 7/15 επ., 4 μπλοκ), Δαουλτζόγλου 4 (3 άσοι, 1/4 επ.), Τσοχατζή 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Λεωνιδάκη 6 (1 άσος, 5/23 επ.), Αρτακιανού (λ, 38% υπ.), Καραφουλίδου, Βέλλιου 1 (1/7 επ., 25% υπ.), Κωνσταντινίδου Λ.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Αναχώρησαν για Αγγλία οι «ερυθρόλευκοι» | Η ώρα και το κανάλι του αγώνα
Ισπανία: «Καμπάνα» στην Ατλέτικο Μαδρίτης για τις ρατσιστικές κραυγές εναντίον του Νίκο Ουίλιαμς
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Ντόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν και Euroleague
NBA: Ο Μάξεϊ «ντύθηκε» Ρέτζι Μίλερ κι οι Σίξερς απέφυγαν τον αποκλεισμό – Προβάδισμα για Καβαλίερς