Σε... διπλό ρόλο ο Desharnais στο Μόντρεαλ

Οι Μόντρεαλ Κανάντιενς επιβλήθηκαν των Ότουα Σένατορς στα πέναλτι ύστερα από το προγενέστερο 2-2 των δύο καναδικών ομάδων.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο David Desharnais των «χαμπς». Άλλωστε ο 25χρονος κεντρικός επιθετικός διαμόρφωσε το 2-1 στο 24ο δευτερόλεπτο της τρίτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι υπέστησαν την ισοφάριση από τον Erik Karlsson. Στην συνέχεια, αφού ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στα πέναλτι, ο Desharnais πέτυχε το μοναδικό γκολ της τελικής διαδικασίας, ενώ ο Carey Price σταμάτησε τις τρεις εκτελέσεις των «πρωτευουσιάνων».

Στο πρώτο 20λεπτο, ο Erik Cole είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ο Colin Greening ισοφάρισε μέσα σε 26 δευτερόλεπτα. Πλέον οι Κανάντιενς είναι 3-0-1 με τους «σενς» φέτος και έχουν άλλο ένα ματς κόντρα στους... πελάτες τα ξημερώματα του Σαββάτου (17/03).

Συνολικά η ομάδα του Μόντρεαλ έχει 67 βαθμούς και απέχει 11 από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Στους 82 ανήλθαν οι Σένατορς και έχασαν την ευκαιρία να «πιάσουν» τους Μπόστον Μπρούινς στην κορυφή της Northeast, αλλά κράτησαν την έβδομη τους θέση στην Ανατολή.

Στο... συνεργείο ο Αναστόπουλος, προς Ελευθερόπουλο ο Άρης!