Έσπασε το αήττητο του Ηρακλή ο Φοίνικας

Η ομάδα της Σύρου πήρε «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ από τον Ηρακλή και έσπασε το αήττητο του «γηραιού» στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 3-0 σετ του Ηρακλή. Με αυτή τη νίκη, η νησιώτικη ομάδα παραμένει «ζωντανή» στο κυνήγι του Ολυμπιακού στη δεύτερη θέση, ενώ από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση με προβάδισμα πέντε βαθμών.

Το παιχνίδι είχε αρκετές ανατροπές ενώ και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 18-13, ωστόσο ο «γηραιός» κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να πάει το σετ στο 24-23. Ο Φοίνικας Σύρου όμως πήρε το πόντο και παράλληλα έκανε το 1-0.

Το δεύτερο σετ, μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ κατέληξε και πάλι στους γηπεδούχους, με τον Ντόκιτς να παίρνει τον άσο στο τέλος και να κάνει το 26-24. Ο Ντόκιτς τελείωσε και το παιχνίδι, όταν στο φινάλε πήρε με κόντρα επίθεση τον τελευταίο πόντο και ο Φοίνικας Σύρου πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-23

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 4 (4/6 επ.), Κουρνέτας, Θάνος 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Λάππας 13 (12/18 επ., 1 άσο, 63% υπ. - 50% άριστες), Ντόκιτς 17 (14/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 5 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Κουρούπης -λ 88% υπ. - 59% άριστες / Γκόρτσανιουκ 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Αρβανίτης, Τσέργας, Παπαγγελόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 12 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 39% άριστες), Εφραιμίδης 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/8 επ.), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 2 (2/6 επ.), Κράβαρικ 16 (13/26 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου -λ (73% υπ. - 42% άριστες) / Τακουρίδης, Μποζίδης 1, Δημητριάδης, Κολτσιάκης.