«Διπλό» για Κογιότες στο Λος Άντζελες

Με γκολ στο τέλος του δεύτερου 20λεπτου, οι Φίνιξ Κογιότες επικράτησαν με 1-0 των Λος Άντζελες Κινγκς στο Staples Center.

Μόλις τέσσερα παιχνίδια θα δώσουν στην «πόλη των αγγέλων» τον Φεβρουάριο οι «βασιλιάδες», αλλά για πολλοστή φορά φέτος έμειναν μακριά από το γκολ και γνώρισαν την ήττα. Άλλωστε οι Κινγκς έχουν την χειρότερη επίθεση στο NHL.

Στο τέλος της δεύτερης περιόδου, συγκεκριμένα 3:01 πριν το τέλος, ο Radim Vrbata δέχθηκε ασίστ από τον Ray Whitney και σκόραρε σε power play. Αυτό ήταν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, η οποία ήταν γεμάτη από ποινές (συνολικά... 72 λεπτά) σε βάρος παικτών αμφότερων των ομάδων.

Με 28 αποκρούσεις κατέγραψε το shutout o Mike Smith και οι «λύκοι» συμπλήρωσαν 65 βαθμούς ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της δυτικής περιφέρειας της λίγκας. Μάλιστα ισοβαθμούν με τους Κινγκς που υποχώρησαν στην όγδοη θέση του ίδιου γκρουπ 15 συλλόγων.