Τήρησε την παράδοση στη Σύρο η Λαμία

Παρά την επιστροφή του Φοίνικα από το εις βάρος του 2-0 σετ, η Λαμία έφυγε νικήτρια από τη Σύρο με 3-2.

Την παράδοση που τη θέλει να φεύγει νικήτρια από τη Σύρο τήρησε η Λαμία, που επικράτησε με 3-2 του Φοίνικα στο εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε το πρώτο σετ, το οποίο φαινόταν ότι θα καταλήξει στα χέρια των γηπεδούχων, πριν ωστόσο η Λαμία κάνει εντυπωσιακό comeback. Το 23-18 του Φοίνικα έγινε 23-24 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν τελικά με 25-27.

Η ομάδα της Ρούμελης πήρε και το επόμενο σετ, οι «Πειρατές» με αντεπίθεση ισοφάρισαν σε 2-2, στο τάι μπρέικ όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Και σε αυτή την περίπτωση οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν (ισοφάρισαν σε 11-11 από 9-11), ωστόσο, έχοντας παράπονα και από τη διαιτησία για κάποιες φάσεις στο 5ο σετ, περιορίστηκαν στην κατάκτηση του ενός βαθμού.

Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-17, 25-17, 13-15.

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Θάνος 15 (10/19 επ., 5 μπλοκ), Μπρίτσιτς 3 (2/5 επ., 1 άσο, 41% υπ. - 18% άριστες), Ντόκιτς 25 (24/40 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 14 (11/29 επ., 2 άσοι, 79% υπ. - 53% άριστες), Κουρούπης -λ 62% υπ. - 31% άριστες / Τσέργας, Λάππας 18 (17/31 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 50% άριστες), Γκόρτσανιουκ, Παπαγγελόπουλος 2

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 14 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Κόβακς 1, Παντακίδης 4 (1/10 επ., 2 άσοι), Σιμεούνοβιτς 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 39% άριστες), Τσούροβιτς 24 (21/43 επ., 3 μπλοκ), Γκαράς -λ (65% υπ. - 48% άριστες) / Βλαχόπουλος 1, Δραγκίδης, Ανάγνου, Σφενδυλάκης 9 (2/7 επ, 1άσο , 6 μπλοκ).

Επικός «Ίμπρα»: Έκραξε Βενγκέρ και Άρσεναλ
Απίστευτο τρολάρισμα στο Twitter με την γκάφα στα Όσκαρ!
Viral: Top model κοιμήθηκε στην τελετή των Όσκαρ!