Πέρασε και η Λαμία από το Μετς

Μία ακόμα ήττα για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από τη Λαμία με 3-2 σετ, στην πρεμιέρα της 15ης αγωνιστικής.

Την ευκαιρία να κερδίσει ένα σημαντικό ματς, στο οποίο προηγήθηκε με 2-1 σετ, έχασε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του Μετς.
Έχοντας ζωτική ανάγκη τους βαθμούς, οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά με αντίπαλο τη Λαμία, η οποία όμως έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου τελικά πήρε τη νίκη με 3-2.

Με τους δύο βαθμούς, η ομάδα της Ρούμελης ανέβηκε στους 16 και την 7η θέση στη βαθμολογία, ενώ ο Παναθηναϊκός με 9 βαθμούς παρέμεινε σταθερά τελευταίος.

Με τον Γκορμπάτκοφ στην επίθεση και το μπλοκ να ανατρέπει την κατάσταση στο 3ο σετ (η Λαμία προηγήθηκε με 6-11, ο Παναθηναϊκός το έκανε 21-16), οι γηπεδούχοι έδειχναν έτοιμοι να κάνουν το 3-1 και να φτάσουν στη νίκη, που τόσο χρειάζονταν.

Στο ξεκίνημα ωστόσο του 4ου σετ, η είσοδος του Σφενδυλάκη και η άνοδος του Σιμεούνοβιτς άλλαξαν τη ροή του αγώνα, με το συγκρότημα του Ανδρεόπουλου να καταστρέφει τα όνειρα του Παναθηναϊκού για βαθμολογική «ανάσα».

Τα σετ: 19-25, 25-20, 25-20, 21-25, 12-15.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Κόλεφ 16 (13/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Γκορμπάτκοφ 22 (19/45 επ., 2 μπλοκ), Στοϊκοβιτς 21 (15/28 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Πανταλέων 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 67% υπ. - 48% άριστες / Στίγγας 1, Πιπέργιας 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 35% άριστες), Κόβακς 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 7 (7/8 επ.), Σιμεούνοβιτς 15 (11/23 επ., 3 άσοι, 1 μπόκ, 31% υπ. - 19% άριστες), Τσούροβιτς 17 (17/27 επ.), Γκαράς -λ (68% υπ. - 41% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/3 επ., 2 μπλοκ).

ΠΑΟΚ: Συναγερμός εν όψει Παναθηναϊκού!
Σε πανικό ο Μπαλτάκος, μαρτυράει χωρίς ξύλο!