Συνεχίζει... τρέχοντας ο 2ος Παμβοχαϊκός

Η ομάδα του Βραχατίου επιβλήθηκε της ΕΑΠ με 3-1 και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο σετ ήταν το μοναδικό κέρδος για την ΕΑΠ στο κλειστό της Βόχας, όπου η τοπική ομάδα διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα, παίρνοντας μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά με 3-1.

Εκμεταλλευόμενος μάλιστα την πρόσφατη ήττα του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ, αλλά και το γεγονός ότι ο Φοίνικας έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας την… τρελή του κούρσα στην Α1.
Για την ΕΑΠ, που έχασε άνετα τα τρία τελευταία σετ, η ήττα από τους νεοφώτιστους ήταν η πέμπτη συνεχόμενη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-12 στο πρώτο σετ, αλλά η ΕΑΠ ροκάνισε τη διαφορά (18-15) και κατάφερε να προηγηθεί με 21-24... Οι γηπεδούχοι μείωσαν 22-24 και στην επόμενη φάση ο Μίλεφ φάνηκε να τελειώνει το σετ, οι διαιτητές όμως έδειξαν άουτ και κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Χριστόπουλο για διαμαρτυρία για να γίνει το 24-24, αλλά η ΕΑΠ με σερί 0-2 πήρε τελικά το σετ.

Οι Αχαιοί (που έπαιζαν με διαγώνιο τον Γιούρισιτς και ακραίους τους Παπαδόπουλο Π., Μίλεφ, έφτασαν να προηγούνται με 2-10 στο β' σετ, αλλά εκεί ο Κώστας Στιβαχτής με τα εξαιρετικά σερβίς του άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 11-11, προηγήθηκε 16-14 και 21-16 ισοφαρίζοντας εύκολα σε 1-1, κι από κει και πέρα με όπλο το σερβίς του (13 άσοι συνολικά και 11 από το β' σετ και μετά) κυριάρχησε πλήρως επί της ΕΑΠ, παρά τα διάφορα σχήματα που δοκίμασε ο Γιώργος Χριστόπουλος.

Τα σετ: 24-26, 25-19, 25-15, 25-12.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 12 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 57% άριστες), Ποτότσνικ 19 (16/28 επ., 3 άσοι, 61% υπ. - 36% άριστες), Στιβαχτής 8 (4/4 επ., 4 άσοι), Ντουσάρμ 18 (17/26 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 9 (3/7 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Καραγιάννης 6 (6/8 επ.), Δημητρακόπουλος -λ (65% υπ. - 40% άριστες) / Κατσαούνης, Σζάρεκ, Κούλας, Σπηλιόπουλος.

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Παπαδόπουλος Π. 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 28% άριστες), Βούγιοβιτς 2, Παπαδόπουλος Τζ. 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Γιούρισιτς 8 (8/19 επ.), Μακρυγιάννης 3 (2/3 επ..), Μίλεφ 15 (13/32 επ., 52% υπ. - 22% άριστες), Καραγιάννης -λ 71% υπ. - 57% άριστες) / Αχιλλεόπουλος, Πατρινός, Ασπιώτης 5 (5/10 επ.)