«Δίπλωσε» στην παράταση ο MacArthur των Μέιπλ Λιφς

Δύο γκολ συμπλήρωσε, στην παράταση του 4-3 των Τορόντο Μέιπλ Λιφς επί των Νιου Γιορκ Άιλαντερς, ο Clarke MacArthur.

Ο αριστερός επιθετικός των φιλοξενούμενων δέχθηκε τέλεια ασίστ από τον Mikhail Grabovski και νίκησε τον Al Montoya καθορίζοντας τον νικητή της αναμέτρησης. Πάντως το 14ο του γκολ χρειάστηκε την βοήθεια του βίντεο, για να επιβεβαιωθεί.

Νωρίτερα ο Jonas Gustavsson, o οποίος συμπλήρωσε 29 αποκρούσεις, κράτησε «ζωντανούς» τους Λιφς. Πάντως ο P.A. Parentaeu υποχρέωσε την παράταση με γκολ 13 δεύτερα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, ενώ ο Grabovski είχε σημειώσει ένα πανέμορφο τέρμα τρία λεπτά νωρίτερα.

Οι «νησιώτες» είχαν προηγηθεί με 2-0 λόγω John Tavares, ο οποίος συμπλήρωσε είκοσι φετινά γκολ, και Josh Bailey, αλλά έμειναν στον βαθμό της παρηγοριάς. Πέρα από τα παραπάνω, ο MacArthur είχε μειώσει σε 2-1 στο τέλος του δεύτερου εικοσαλέπτου και ο Jake Gardiner είχε ισοφαρίσει σε 2-2 στο 1:47 του τρίτου.

Πλέον ο σύλλογος του Τορόντο έχει 55 βαθμούς και την όγδοη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι Νεοϋορκέζοι συμπλήρωσαν 45 βαθμούς.