Νέο «διπλό» για τους Κανάκς

Για δεύτερο συνεχόμενο βράδυ, οι Βανκούβερ Κανάκς πέτυχαν νίκη στην πολιτεία της Καλιφόρνια, αφού επιβλήθηκαν των Άναχαϊμ Ντακς με 5-2.

Μάλιστα, οι φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος συμπλήρωσαν πενήντα βαθμούς και «έπιασαν» τους Σικάγο Μπλάκχοκς στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας του NHL. Στο αποψινό 5-2, δύο γκολ σημείωσε ο Daniel Sedin, ενώ ο δίδυμος αδερφός του, Henrik, είχε ανοίξει το σκορ στο 1:11 της αναμέτρησης.

Οι Κανάκς έφθασαν στο 4-0 μέχρι το όγδοο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αφού πέρα από τον διεθνή Σουηδό επιθετικό, δίχτυα βρήκαν οι Cody Hodgson και Mason Raymond. Στην τρίτη περίοδο, οι Bobby Ryan και Nick Bonino μείωσαν σε 4-2, αλλά το 17ο φετινό τέρμα του Daniel Sedin «καθάρισε» οριστικά το ματς και άφησε τις «πάπιες»στους 26 βαθμούς.

Ολυμπιακός: Περιμένει πρόταση για να πουλήσει τον Κασάμι