Στα... εννέα δευτερόλεπτα οι Πρέντατορς

Ένα... επικό ματς μεταξύ των Νάσβιλ Πρέντατορς και των Κολόμπους Μπλου Τζάκετς κρίθηκε εννέα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας υπέρ των πρώτων με... 6-5.

Τα «αρπακτικά» προηγήθηκαν στο 12:29 της αναμέτρησης με γκολ του Mike Fisher, αλλά στα επτά τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ο Jeff Carter σκόραρε τρεις φορές και μαζί με τον Ryan Johansen σημείωσαν το 4-1 υπέρ των Μπλου Τζάκετς!

Στην δεύτερη περίοδο, ο Patric Hornqvist μείωσε προσωρινά και ο Johansen, με το δεύτερο του τέρμα, «έγραψε» το 5-2. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 5-4 εντός του συγκεκριμένου εικοσαλέπτου με τέρματα των Nick Spaling και Roman Josi.

Τελικά, 3:46 πριν την λήξη του ματς, ο David Legwand ισοφάρισε σε power play. Ακολούθησε το... 6-5 από τον Martin Erat εννέα δευτερόλεπτα πριν την παράταση, το οποίο ολοκλήρωσε μία απίθανη ανατροπή και ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις.

Πλέον, οι Πρέντατορς έφθασαν στους 40 βαθμούς σε 34 παιχνίδια και κατατάχθηκαν στην έβδομη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι ουραγοί του πρωταθλήματος έμειναν στους 22 βαθμούς συμπληρώνοντας τέσσερις διαδοχικές ήττες.