Πήραν βαθμούς στον δρόμο για το Λονδίνο

Χωρίς μετάλλιο επέστρεψαν από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο αθλητών με προβλήματα όρασης στην πόλη Κρόουλι της Βρετανίας οι Ελληνες αθλητές.

Η Χριστίνα Σκανδάλη, ο Ελευθέριος Ζερβάκης και ο Θεόκλητος Παπαχρήστος έκαναν την καλύτερη εμφάνιση μπαίνοντας στην επτάδα των -48, -60 και +100 κιλά αντίστοιχα.Κέρδισαν ωστόσο αρκετούς βαθμούς στην πορεία πρόκρισης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Η Σκανδάλη στο β’ προκριματικό γύρο των 48 κ. ηττήθηκε από τη Νατάλια Νικολάιτσικ (Ουκρανία), όμως στα ρεπεσάζ επικράτησε με Yuko της Ετσέμ Τασίν (Τουρκία). Στον αγώνα για την είσοδο στην πεντάδα γνώρισε ακόμη την ήττα από την Φλόρα Μπουρανί (Ουγγαρία) με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην έβδομη θέση.Ο Ζερβάκης στα 60 κ. γνώρισε δύο ήττες σε προκριματικά και ρεπεσάζ, όπως και ο Παπαχρήστος στα υπερβαρέα.

Tην ήττα στον α’ προκριματικό γύρο των 66 κ. γνώρισε ο Ευστάθιος Σούλιος και έμεινε εκτός κατάταξης.

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ