«Πάνθηρες» στο ντέρμπι της Φλόριντα

Οι Φλόριντα Πάνθερς, έστω και στα πέναλτι, επιβλήθηκαν των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ, αφού οι δύο ομάδες κατέληξαν στο 2-2 έπειτα από 65 λεπτά.

Άλλωστε, με γκολ των Ed Jovanovsi και Kris Versteeg σε power play, οι «πάνθηρες» πήραν δύο φορές το προβάδισμα στην κανονική διάρκεια. Από την άλλη, ο Marc-Andre Bergeron ισοφάρισε δύο φορές με τα δύο πρώτα του φετινά τέρματα.

Μάλιστα, το 2-1 διαμορφώθηκε μόλις 2:55 πριν το τέλος, αλλά ο Bergeron έστειλε το ματς στην παράταση με το χρονόμετρο να δείχνει 2:16! Στα πέναλτι, μονάχα ο Marcel Goc ευστόχησε και οι άλλοι πέντε, οι οποίοι προσπάθησαν, δεν βρήκαν δίχτυα.

Έτσι, το πρώτο φετινό ντέρμπι της πολιτείας της Φλόριντα κατέληξε στους Πάνθερς που προωθήθηκαν στους τέσσερις βαθμούς, όσους έχουν και οι «κεραυνοί». Ωστόσο, ο σύλλογος της Τάμπα έχει δώσει πέντε ματς, έναντι τριών των «πανθήρων».