Super League, ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 1-1: Όρθιοι στους «Ζωσιμάδες» οι Αγρινιώτες
Eurokinissi

Super League: Τα… όνειρα του ΠΑΣ Γιάννινα για αποφυγή του υποβιβασμού «έκοψε», σε μεγάλο βαθμό, ο Παναιτωλικός, μετά το 1-1 στους «Ζωσιμάδες» για τη δεύτερη αγωνιστική των play outs.

Οι Ηπειρώτες «καίγονταν» για τη νίκη και συνάμα το «τρίποντο», ούτως ώστε να μειώσουν την απόσταση από τις ομάδες που βρίσκονται πιο ψηλά στη βαθμολογία. Όμως, οι Αγρινιώτες κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από τα Ιωάννινα, κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση 5 βαθμών και αύξησαν την απόσταση από τη Κηφισιά στους 2 πόντους.

Το παιχνίδι είχε έντονο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Στο 5’ ο Παναιτωλικός σκόραρε με την προβολή του Καρέλη, όμως, έπειτα από τον έλεγχο του VAR ακυρώθηκε, μια και ο Έλληνας φορ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην συνέχεια, οι Ηπειρώτες ανέβασαν… ρυθμούς, απείλησαν με Τζίνο (7’) και Παμλίδη (13’) και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 25ο λεπτό, με το όμορφο πλασέ του Πέδρο Κόντε στο «παραθυράκι» του Τσάβες για το 1-0.

Στο δεύτερο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό, θέλοντας να διαφυλάξει το προβάδισμα που είχε, οι Αγρινιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 65’ με τον Μαυρία, αλλά πέντε λεπτά αργότερα, ο Έλληνας άσος έκανε τη σέντρα και ο Ντίας με κεφαλιά «ψαράκι» στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το 1-1.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ, όμως κι αυτό ακυρώθηκε, μια και έπειτα από την εξέταση του VAR, ο Μπακάκης στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Κίτρινες: Τζίμας – Μλάντεν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος (78’ Τσαούσης), Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο (87’ Ροζάλες), Καραχάλιος, Ριένστρα (71’ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (71’ Μπατίστ), Κόντε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν (55’ Πέρες), Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Τσιγγάρας (66’ Λομονάκο), Χατζηθεοδωρίδης (66’ Ντουάρτε), Χουάνπι (87’ Λιάβας), Καρέλης, Ντίαζ (87’ Μπακάκης).

ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας