Super League, Βόλος - Κηφισιά 4-1: Πήρε το ντέρμπι και ξέφυγε
Intime

Super League: Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Βόλος, καθώς διέλυσε 4-1 την Κηφισιά στο ντέρμπι παραμονής των play outs.

Ο Βόλος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι παραμονής της 2ης αγωνιστικής των play outs, μετά τη νίκη του 4-1 επί της Κηφισιάς στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 25 βαθμούς και είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη που παρέμεινε η αθηναϊκή ομάδα.

Το παιχνίδι στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους «κυανέρυθρους», καθώς μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με το σουτ του Κόμπα. Μάλιστα, στο 11’ ο Βόλος πήρε σημαντικό προβάδισμα, μια και ο Γκαρσία με κεφαλιά, διαμόρφωσε το 2-0.

Ωστόσο, στο 33’ η Κηφισιά μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, μια και ο Κρισιούμα έκανε το γύρισμα και ο Οζέγκοβιτς σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του, μειώνοντας 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα επόμενα λεπτά και στο 41’ ο Σέρβος φορ απείλησε και πάλι, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε, κάτι που έκανε και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στο τετ-α-τετ με τον Σναϊντερλάν.

Όμως, από τη στιγμή που η Κηφισιά δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια, το… πλήρωσε στην αμέσως επόμενη φάση, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Γκαρσία με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 3-1.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ, όμως, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν… μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Μύγα (67’) και Σιέλη (68’) και στο 85’ ο Μωραΐτης που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς, με κοντινή προσπάθεια «έγραψε» το 4-1.

Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Καλογερόπουλου στον Οζέγκοβιτς, ο «παθών» ανέλαβε την εκτέλεση της… εσχάτης των ποινών, αλλά ο Κόβατς έμεινε στη θέση του και απέκρουσε. Στο 92’ ο Ντε Καμπς άφησε τον Βόλο με παίκτη λιγότερο, μια και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Λούνα, Σιέλης, Ντε Καμπς, Μπερτόλιο – Μιλίσεβιτς, Τζανάτζια, Οζέγκοβιτς, Μπαρμπόσα.

Κόκκινες: Ντε Καμπς (90+2’)

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (90’+3’ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Κόμπα (71’ Μπερτόλιο), Μύγας, Ασεχνούν, Γκαρσία (82’ Μωραϊτης).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Τεϊσέιρα, Μιλίσεβιτς (79’ Γιόβαντσιτς), Γκόμπελιτς (46’ Τεττέη), Τσανάτζια (63’ Πρίτσας), Οζέγκοβιτς, Σναϊντερλέν (63’ Σολόα), Μενέντες (46’ Κλωναρίδης), Μπιφουμά, Μπαρμπόσα.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25