ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0: Ο «καυτός» Πόνσε την έστειλε στην κορυφή πριν το ντέρμπι (vids)

Μετά το χατ τρικ επί του Ατρόμητου, ο Έκι Πόνσε πέτυχε άλλα δύο γκολ κόντρα στον ΟΦΗ και έδωσε τη νίκη (3-0) στην ΑΕΚ, που βρέθηκε στην κορυφή, λίγη ώρα πριν το ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός στην Τούμπα.

Με τον Έκι Πόνσε να πετυχαίνει δύο εξαιρετικά γκολ, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύθηκε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ στη Νέα Φιλαδέλφεια και επικράτησε με 3-0 για την 20ή αγωνιστική της Super League, με τον Τομ Φαν Φέερτ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στις καθηστερήσεις του αγώνα.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, παίζοντας σχεδόν σε όλο το 45λεπτο στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό της και στο 28' άνοιξε το σκορ με τον Αργεντινό επιθετικό. Ένα γκολ, για το οποίο οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην αρχή της φάσης.

Ο ΟΦΗ ήταν πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε την εστία του Στάνκοβιτς, αλλά μια ασίστ του τερματοφύλακα της ΑΕΚ έφερε το εντυπωσιακό πλασέ του Πόνσε για το 2-0 της ομάδας του στο 67'.

Το τρίτο γκολ των «κιτρινόμαυρων» πέτυχε ο Φαν Φέερτ στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από ολέθριο λάθος του Λαμπρόπουλου.

Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 45 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση, όπου θα παραμείνει έχοντας... παρέα τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό, αν το μεταξύ τους ντέρμπι λήξει ισόπαλο.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Πήλιος, Μάνταλος – Ριέρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ραντόνια, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (74’ Φερνάντες), Πινέδα (74’ Μάνταλος), Άμραμπατ (74’ Ελίασον), Τσούμπερ (74’ Αραούχο), Πόνσε (85’ Φαν Βέερτ).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Λάρσον, Θοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκαγέγκος, Γκλάζερ (77’ Μεγιάδο), Μπάκου (65’ Ντίκο), Μπάκιτς (77’ Αποστολάκης), Αμπάντα (46’ Ριέρα), Λουίζ Φελίπε (73’ Θεοδοσουλάκης).

Final Four Basketball Champions League: Λύγισε στο τέλος το Περιστέρι από τη Μούρθια
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Με καθυστέρηση η σέντρα λόγω υβριστικού πανό στην Τούμπα
Παναθηναϊκός - Άρης: Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι «Δικεφάλων» της Super League