Super League: ΠΑΣ Γιάννινα - Πανσερραϊκός 0-2: Νέα «ανάσα» με νέο «διπλό» - Κρυφοκοιτάζει 6άδα
Eurokinissi

Super League: Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, με το ίδιο αποτέλεσμα (2-0) πήρε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες».

Μία εβδομάδα μετά το «διπλό» στο «Αθ. Διάκος» της Λαμίας, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πήρε μία ακόμα σημαντική εκτός έδρας νίκη, μια και επιβλήθηκε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.

Τα «Λιοντάρια» χτύπησαν δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά στην έναρξη του αγώνα με τον Μπετανκόρ, ο οποίος σκόραρε στο 11’ και το 16’ και στην συνέχεια έκαναν σωστή διαχείριση και πήραν μία ακόμα σημαντική… ανάσα στη «μάχη» της παραμονής, η οποία τους επιτρέπει να… κρυφοκοιτάζουν και την 6άδα, αφού πλέον είναι στο -5 από τον Αστέρα Τρίπολης και το -2 από τον Ατρόμητο, αλλά έχουν ένα ματς περισσότερο.

Εκρηκτική εκκίνηση - Δοκάρι ο ΠΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για το «συγκρότημα» του Πάμπλο Γκαρσία, καθώς ένα λεπτό μετά την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου, είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Η… αρχή έγινε στο 11ο λεπτό, όταν ο Χεφτέ Μπετανκόρ άνοιξε το σκορ και στο 16’ ο Ισπανός φορ πρόλαβε την έξοδο του Κλέιμαν και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στη συνέχεια, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μία σημαντική διπλή ευκαιρία στο 48’ με τον Κόντε να μην μπορεί να κερδίσει τον Χόβαν και στη συνέχεια το σουτ του Τζίμα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών, ενώ στο 79’ ο Μπάλαν με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κλέιμαν αντέδρασε σωστά στην «απειλή» του Άλεξιτς και στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Στάικου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης (60’ Κιάκος), Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος (60’ Ριένστρα), Τζίνο, Λέο (46’ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (82’ Έφορντ), Κόντε (61’ Μπάλαν).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τόμας (89’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (81’ Οικονόμου), Μπετανκόρ (71’ Άλεξιτς)

Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή
Το ιστιοφόρο Pytheas, το οποίο συνοδεύει την ολυμπιακή φλόγα, έφτασε στην Κάτω Ιταλία
Λέστερ: Δεν σκέφτεται να σταματήσει ο Βάρντι