Super League, Λαμία - Ολυμπιακός 1-0: Έριξε «βόμβα» με Σλίβκα (videos)

Super League: Τη «βόμβα» στην έναρξη του 2024 έριξε η Λαμία, η οποία επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού χάρις σε τέρμα του Σλίβκα, ενώ ο Φορτούνης αστόχησε σε πέναλτι για τους «ερυθρόλευκους».

Ιδανική πρεμιέρα στο νέο χρόνο πραγματοποίησε η Λαμία, η οποία επιβλήθηκε 1-0 του Ολυμπιακού και τον υποχρέωσε στην δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών, πρώτη για το 2024 στο «Αθ. Διάκος».

Οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με σουτ του Σλίβκα από το ύψος της περιοχής, έκλεισαν ιδανικά τους χώρους στη συνέχεια, ενώ στη μοναδική φορά που οι Πειραιώτες έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ, είδαν τον Φορτούνη να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 50ο λεπτό.

Αιφνιδιασμός από Λαμία

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για το «συγκρότημα» του Λεωνίδα Βόκολου. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Σλίβκα είδε τη μπάλα να… στρώνεται μπροστά του, έπειτα από ασθενή επέμβαση του Ροντινέι και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά στο 7’ ο Μασούρας δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ.

Στη συνέχεια, οι παίκτες της Λαμίας θέλησαν να κλείσουν τους χώρους προς την εστία της ομάδας τους και είχαν ως στόχο να «χτυ0πήσουν» στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» εμφανίστηκαν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις «κόντρες», εν αντιθέσει με τους Πειραιώτες που έδειξαν να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην ανάπτυξή τους.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ στο 12’ αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά, αφού αρχικά απέκρουσε το σουτ του Μαρτίνεθ και εν συνεχεία νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ακούνια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει απέναντι στην «κλειστή» άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 37’ με τη σέντρα του Αμαράλ και το σουτ του Ακούνια, αλλά και πάλι ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά.

Χαμένο πέναλτι από Φορτούνη

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τον Φραν Ναβάρο να κάνει το ντεμπούτο του με τα «ερυθρόλευκα», περνώντας στη θέση του Στέφαν Γιόβετιτς. Οι Πειραιώτες μπήκαν σαφώς πιο ορεξάτοι, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν με τον Μασούρα στο 47’ αλλά ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε και τρία λεπτά αργότερα απώλεσαν τη μεγαλύτερη στιγμή που είχαν για να «μπουν» και πάλι στο ματς.

Ο Ορτέγκα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νούνιες, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Φορτούνης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κολέσεφ.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε μία ακόμα ευκαιρία, όταν ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Καμαρά δεν έκανε σωστά το κοντρόλ και οι παίκτες της Λαμίας έδιωξαν τον κίνδυνο και στο επόμενο λεπτό, η κεφαλιά του Ντόι, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη πέρασε άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Λαμία άρχισε να πιστεύει ακόμα περισσότερο στο θετικό αποτέλεσμα, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να μένουν από δυνάμεις. Μάλιστα, το «συγκρότημα» του Λεωνίδα Βόκολου έχασε μερικές σημαντικές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το τρίποντο.

Αρχικά, στο 77’ ο Τσιλούλης πέρασε σαν… σταματημένο τον Ρέτσο, μπήκε στην περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που έκανε, κάτι που έγινε και στις καθυστερήσεις σε σουτ του Τόσιτς έξω από την περιοχή.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Αμαράλ, Νούνιες (62' Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90' Μάλτσι), Μαρτίνεθ (71' Τόσιτς), Σλίβκα, Ακούνια (71' Σίντκλεϊ).

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ρόντινεϊ, Ρέτσος, Ντόι, Ορτέγκα (71' Ρίτσαρντς), Έσε (81' Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (71' Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81' Μπιέλ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46' Ναβάρο).