Super League, Βόλος - Άρης 0-2: Αντίδραση και πρώτο «διπλό»

Super League: Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης επικρατώντας 2-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Οι «κίτρινοι» του Άκη Μάντζιου έδειξαν αντίδραση μετά την σοκαριστική εντός έδρας ήττα 3-1 από τον Ατρόμητο, την προηγούμενη αγωνιστική και πήραν το «τρίποντο», το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να ανέβουν στην 5η θέση με 17 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Λαμία, η οποία δοκιμάζεται την Κυριακή (12/11) κόντρα στην ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Από την άλλη, αυτή ήταν η έκτη ήττα της ομάδας της Μαγνησίας στις πρώτες 10 αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, όσους έχει και ο Παναιτωλικός, που την Κυριακή (12/11) θα παίξει κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Χωρίς ρυθμό και «κίτρινες» διαμαρτυρίες για το VAR

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν καλό θέαμα στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού Σταδίου, ωστόσο, ο Άρης κατάφερε να σκοράρει στο 36ο λεπτό με τον Μπράμπετς. Ωστόσο, το τέρμα του ακυρώθηκε, έπειτα από την… επέμβαση του VAR για χέρι του ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, μία απόφαση που προκάλεσε έντονα παράπονα από τους Θεσσαλονικείς.

«Φωνές» από Βόλο για το πέναλτι από το VAR

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο από το πρώτο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν… μπάλα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απειλήσουν σε δύο περιπτώσεις, αρχικά με τον Λούνα στο 50’ και εν συνεχεία με τον Κόμπα (53’), όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κουέστα.

Αντίθετα, ο Άρης πήρε το προβάδισμα με το εύστοχο πέναλτι του Μορόν, για τράβηγμα του Καλογερόπουλου στον Μπράμπετς, έπειτα από εκτέλεση φάουλ και το οποίο υποδείχθηκε από τον διαιτητή Τσιμεντερίδη, έπειτα από νέα παρέμβαση του VAR, η οποία αυτή τη φορά προκάλεσε έντονα παράπονα από την ομάδα της Θεσσαλίας.

Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα να αφήσουν χώρους στην άμυνα. Αυτούς εκμεταλλεύτηκαν οι «κίτρινοι» στο 75ο λεπτό σε μία αντεπίθεση, με τον Νταρίντα να νικά τον Κόστιτς για το τελικό 2-0.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσο, Kαλογερόπουλο, Τσοκάνη, Λούνα (71' Μαχαίρας), Γκλάβτσιτς, Τρουϊγιέ (71' Ενγκίν), Μπερτόγλιο (47' Κόμπα), Κορνέ (46' Άλχο), Ντέλετιτς, Γκαρσία.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Koυέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Νταρίντα (92' Ζαμόρα), Βερστράτ, Σουλεϊμάνοφ (80' Εμβοντό), Παναγίδης (65' Μενέντεζ), Πάρντο (80' Κάρλσον), Μορόν.

Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ