Παναιτωλικός - Βόλος 2-0: Έκανε σεφτέ στις νίκες με τους αμυντικούς του (vids)

Την πρώτη νίκη του μετά από τρεις ισοπαλίες στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, αλλά και πρώτη υπό την τεχνική καθοδήγηση του Γιάννη Πετράκη, πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, επικρατώντας με 2-0 του Βόλου, στο Αγρίνιο, για την 8η αγωνιστική της Super League.

O Παναιτωλικός έφτασε στο πρώτο «τρίποντο» της σεζόν χάρη στα γκολ των δύο στόπερ του, δηλαδή του Γιώργου Λιάβα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από ασυνεννοησία των Λούνα και Παπαδόπουλου στην άμυνα και του Μπρούνο Ντουάρτε στο 80ό λεπτό. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 6 βαθμούς σε 8 αγώνες, ενώ ο Βόλος που έχει ματς λιγότερο έμεινε στους 2 βαθμούς.

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο 20άλεπτο, ο Βόλος δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα στο 21ο λεπτό, όταν ο Γάλλος μέσος Αλεξ Τρουιγιέ (δανεικός από τον Παναθηναϊκό) έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο.

Το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στην τελευταία φάση του α΄ μέρους και συγκεκριμένα στο 45'+ 2', μετά από ασυνεννοησία των Λούνα και Παπαδόπουλου στην άμυνα. Συγκεκριμένα, ο Μλάντεν έκανε βαθιά μπαλιά στα αριστερά, οι Λούνα-Παπαδόπουλος δεν συννενοήθηκαν σωστά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του αμυντικού του Βόλου και έφτασε στον Γιώργο Λιάβα, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Ο Παναιτωλικός έγινε πιο απειλητικός στο δεύτερο ημίχρονο και στο 64ο λεπτό ο Χουάνπι, σε θέση βολής στο ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Παπαδόπουλου. Ο Λέβαν Σενγκέλια με σουτ εκτός περιοχής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει στο 74' και τελικά στο 80ό λεπτό από το κόρνερ του Χουάνπι ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-0 του Παναιτωλικού.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες (90΄ Πέρες), Μπαλντασάρα (70΄ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (90΄ Χουάνπι), Βοίλης (78΄ Πέδρο), Φ. Ντουάρτε (70΄ Σενγκέλια)

ΒΟΛΟΣ (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78΄ Μπερτόλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ (69΄ Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54΄ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69΄ Ντέλετιτς), Γκαρσία

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ