Ολυμπιακός: Ισόπαλος με Νόρτζελαντ | Κρατάει πίεση και κυκλοφορία, χρειάζεται λύσεις

Ολυμπιακός: Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το δεύτερο φιλικό των «ερυθρόλευκων» επί αυστριακού εδάφους κόντρα στην Νόρτζελαντ, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να πετυχαίνει και το τρίτο τέρμα της ομάδας του στα φιλικά.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, όπου αγωνίστηκαν με την θεωρητικά πρώτη ομάδα, έβγαλαν ένταση στο παιχνίδι τους, είχαν σωστή κυκλοφορία και πίεζαν ψηλά, μετουσιώνοντας στο χορτάρι αυτά που ζητάει ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στις προπονήσεις που γίνονται στην Αυστρία και το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Οι Πειραιώτες έδειξαν πως βαδίζουν στο σωστό… δρόμο, ωστόσο, φανέρωσαν και την ανάγκη που υπάρχει για μεγαλύτερη ενίσχυση του ρόστερ και την ένταξη ποδοσφαιριστών που θα μπορέσουν να δώσουν ποιότητα. Απόντες από το δεύτερο «τεστ» προετοιμασίας ήταν οι Κίνι και Ιμπόρα, που αποκτήθηκαν πριν από λίγες ημέρες και χρειάζονται ένα μικρό διάστημα προπονήσεων, όπως και ο Ζίνγκερναγκελ που φαίνεται πως θα αποχωρήσει από το Λιμάνι.

Ο τεχνικός ηγέτης του Ολυμπιακού ξεκίνησε τον αγώνα με τους παίκτες που θα αποτελέσουν θεωρητικά τις πρώτες επιλογές. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πασχαλάκης, με τον Ροντινέι στα δεξιά, τον Ρέαμπτσιουκ αριστερά και τους Ρέτσο και Μπα στο κέντρο της άμυνας. Πιο μπροστά τους ήταν ο Μπουχαλάκης, με τους Χουάνγκ και Φορτούνη ως εσωτερικούς, ενώ στα άκρα ήταν οι Μπιέλ και Μασούρας, με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 13’ με τον Μασούρα και στο επόμενο λεπτό με το απ’ ευθείας φάουλ του Φορτούνη, ενώ λίγο μετά το ημίωρο, ο Χάνσεν αντέδρασε σωστά στο σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή.

Ωστόσο, στο 41ο λεπτό οι Δανοί κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Ροντινέι δεν κατάφερε να κρατήσει την ισορροπία του και «γκρέμισε» τον Ντιομαντέ, με τον Ίνγκβαρτσεν να μην κάνει λάθος από τα 11… βήματα και άνοιξε το σκορ.

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ραμόν αντί του Φορτούνη, τον Καρβάλιο αντί του Χουάνγκ και τον Τζολάκη στην θέση του Πασχαλάκη.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν στο 51’ να φέρουν το ματς στα ίσια (1-1) όταν ο Μασούρας έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού στην περίοδο της προετοιμασίας.

Στην συνέχεια, οι αλλαγές από τον Ισπανό κόουτς των «ερυθρόλευκων» επηρέασαν τον ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μασούρα να περνάει στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να φτάσει στην ανατροπή στο 87’ καθώς το σουτ του Μπουτούτσι σταμάτησε στο δοκάρι.

Νόρτζελαντ (Τόρουπ): Α. Χάνσεν, Βίλαντσεν, Κ. Χάνσεν, Γιένσεν-Αμπέου, Φρέσε, Τβέρσκοβ, Σβένσον, Ντιομαντέ, Μ. Χάνσεν, Ίγκβαρτσεν, Οσμάν.

Ολυμπιακός (Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης (46’ Τζολάκης), Ροντινέι (78’ Ανδρούτσος), Ρέτσος (78’ Μπαγκαλιάνης), Μπα (89’ Πέπε), Ρέαμπτσιουκ (65’ Βρουσάι), Χουάνγκ (46’ Καρβάλιο), Μπουχαλάκης (65’ Ντόη), Μασούρας, Μπιέλ (65’ Λιάτσος), Φορτούνης (46’ Ραμόν), Ελ Αραμπί (78’ Μπουτούτσι).