Super League K17: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ
Eurokinissi

Super League K17: Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο, μετά τη νίκη 5-4 στην παράταση επί του ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα 2-0, με… δράστες τους Κεσίδη (45’) και Καλαϊτζίδη (51’). Ωστόσο, στο 61’ ο Κωστούλας μείωσε για τους «ερυθρόλευκους» καις το 81’ ο Λίγδας με απ’ ευθείας φάουλ έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Έτσι, ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος οδηγήθηκε στην παράταση. Οι Πειραιώτες έφτασαν στην ανατροπή στο 95’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λίγδα, αλλά στο 103’ ο Τσομπάνης έγραψε το 3-3.

Όμως, στο 105’ o Κωστούλας με το δεύτερο γκολ του στον τελικό έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (4-3) και στο 110’ π Λιατσικούρας διαμόρφωσε το 5-3. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στο 119’ με τον Τσομπάνη, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την κούπα.

ΠΑΟΚ (Πέτρος Τσιαπακίδης): Κατσαρός, Κούπενος (80' Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης, Σνάουτσνερ, Κεσίδης (72' Τσομπάνης), Καλαϊτσίδης, Χατσίδης (114' Βρύζας), Παπαγεωργίου, Ντούνγκα (88' Μύθου).

Ολυμπιακός (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46' Πλιώνης), Μουζακίτης (10' Φίλης), Τουφάκης (65' Λίγδας), Λιατσικούρας (111' Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (53' Σούφκας), Πνευμονίδης (111' Καρκατσάλης).

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα