Νέα Σαλαμίνα-Παναθηναϊκός 0-1: Θετική εικόνα και φιλική νίκη με Σπόραρ (vids+pics)

Παναθηναϊκός: Το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε τη χειμερινή προετοιμασία του στην Κύπρο με φιλική νίκη 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας. Σκόραρε ο Σπόραρ.

Θετική εικόνα για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο και τελευταίο του φιλικό στην Κύπρο, στο πλαίσιο της χειμερινής προετοιμασίας.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς για ένα ημίχρονο είχε εξαιρετική απόδοση με την τριάδα Βέρμπιτς, Μπερνάρ και Σπόραρ να κυριαρχεί και να βγάζει φάσεις. Με σκόρερ τον Σπόραρ, οι «πράσινοι» νίκησαν 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα, έχοντας και πάλι τη στήριξη των οπαδών τους και ολοκλήρωσαν τη χειμερινή τους προετοιμασία στο νησί. Στα θετικά ότι ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά στα φιλικά στην Κύπρο δεν δέχθηκε γκολ, κρατώντας μάλιστα τον αντίπαλο για ένα ημίχρονο χωρίς τελική και η επιστροφή στην ενδεκάδα του Σένκεφελντ.

Σχηματισμός

Ο Παναθηναϊκός είχε κάτω από τα δοκάρια τον Λοντίγκιν, δεξί μπακ ήταν ο Κώτσιρας, αριστερό ο Χουάνκαρ και στόπερ οι Σένκεφελντ, Μάγκνουσον. Στα χαφ οι Πέρεθ, Τσόκαϊ, πιο μπροστά ο Μπερνάρ, δεξιά ο Παλάσιος, αριστερά ο Βέρμπιτς και στην κορυφή ο Σπόραρ.

Αφεντικό ο Παναθηναϊκός

Το «τριφύλλι» είχε από την αρχή τον έλεγχο και στο 7’ άγγιξε το γκολ. Κόρνερ του Μπερνάρ στο δεύτερο δοκάρι ο Σπόραρ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Βέρμπιτς τη δεύτερη, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 13’ γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από Βέρμπιτς, Μπερνάρ, Σπόραρ, ο τελευταίος βρήκε σε θέση βολήςμ αλλά το πλασέ του κόντραρε σε κόρνερ.

Στο 18’ Σπόραρ, Βέρμπιτς, Μπερνάρ, πάλι άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, ο Βραζιλιάνος άνοιξε δεξιά στην περιοχή στον Παλάσιος, ο οποίος σούταρε με το εξωτερικό φάλτσο κι αστόχησε. Στο 26’ ο Βέρμπιτς από αριστερά, συνδυάστηκε με τον Παλάσιος, όμως, το πλασέ του Σλοβένου έφυγε πάνω από την εστία.

Σκόραρε ο Σπόραρ

Στο 29’ η υπεροχή του Παναθηναϊκού καρποφόρησε. Γύρισμα του Χουάνκαρ στην περιοχή, ο Κίσσας απομάκρυνε προσωρινά, ο Μπερνάρ κέρδισε στην περιοχή και πάσαρε στον Σπόραρ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ.

Έσωσε ο Μπρινιόλι

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ο Μπρινιόλι και μόλις 22 δευτερόλεπτα με την έναρξή του έκανε απόκρουση. Συγκεκριμένα, έσωσε με το πόδι κοντινό πλασέ του Κλίμοβιτς!

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο είχε πέσει, ενώ στο 61’ ο Γιοβάνοβιτς έκανε αρκετές αλλαγές. Στο 63’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός. Ο Βαγιαννίδης από δεξιά έδωσε στον Κυριόπουλο, ο οποίος πλάσαρε κι απέκρουσε σε κόρνερ ο Κίσσας.

Στο 77’ η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με τον Μπόμπε, ο οποίος σούταρε άουτ. Με τις πολλές αλλαγές στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και ο Παναθηναϊκός απλά διαχειρίστηκε το σκορ και κράτησε τη νίκη.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Άδωνης, Ντιακιτέ, Μαργκάσα, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Τιάγκο, Νικολάου, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Χουάνκαρ (61’ Σάντσες), Σένκεφελντ (46’ Πούγγουρας), Μάγκνουσον (68’ Σάρλια), Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Πέρεθ (61’ Συμεωνίδης),  Μπερνάρ (Κρυπαράκος), Τσόκαϊ (80’), Παλάσιος (61’ Κυριόπουλος), Βέρμπιτς (Σαβιέρ), Σπόραρ (61’ Καμπετσής).