Παναθηναϊκός: Οι γεμάτες σεζόν του «καθαρού» Γκανέα, οι οβίδες κι ο αποκλεισμός από τον Δώνη! (vids)
Intime.gr

Παναθηναϊκός: Ο Κριστιάν Γκανέα δεν εκπλήρωσε το όνειρο της La Liga, αλλά έχει ισπανική ποδοσφαιρική παιδεία και είναι «ψημένος» στα δύσκολα. Η πιο πικρή στιγμή ήταν ο αποκλεισμός από τον ΑΠΟΕΛ του Δώνη!

Ο Κριστιάν Γκανέα μετά τον Γιούρι Λοντίγκιν, θα είναι η δεύτερη μεταγραφή του Παναθηναϊκού.

Ο 30χρονος (24/5/92) αριστερός μπακ μπορεί να γεννήθηκε στη Ρουμανία, εκεί να είναι οι συγγενείς και η οικογένειά του, αλλά έχει ρίζες από τη χώρα των Βάσκων. Έμαθε το ποδόσφαιρο στην Ισπανία, γνωρίζει τη γλώσσα, όπως και τη νοοτροπία που έχουν στην ιβηρική χερσόνησο.

Ο Γκανέα έπαιξε σε μικρές ομάδες και το 2010 υπέγραψε στη Μαγιόρκα. Στην Ακαδημία της εξελίχθηκε, ενώ αγωνίστηκε δανεικός σε τοπική ομάδα, τη Σαντάνγι. Όχι, όμως, στην πρώτη ομάδα. Σ’ έναν Παναθηναϊκό με αρκετούς ισπανόφωνους, είναι ασφαλώς χρήσιμο που ο Γκανέα ξέρει τη γλώσσα. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την άμεση προσαρμογή του και τα αποδυτήρια. Επίσης, στην ίδια θέση με αυτόν είναι ένας Ισπανός κι εξίσου έμπειρος παίκτης, ο Χουάνκαρ.

Πρωταθλητής

Ο Γκανέα, αφού δεν έπαιξε στη Μαγιόρκα, γύρισε στην πατρίδα του, αρχικά για την Τάργκου Μούρες. Εκεί την περίοδο 2012-13 είχε 10 ματς, 2 γκολ και 1 ασίστ. Μετακόμισε στη συνέχεια στην Κραϊόβα. Τη σεζόν 2013-14 είχε 31 ματς και 5 γκολ. Την περίοδο 2014-15 έπαιξε αρχικά στη Ναβοντάρι, στην οποία είχε 16 ματς, 3 γκολ, 2 ασίστ και στο δεύτερο μισό στη Μπρασόβ, όπου μέτρησε επίσης 16 αγώνες με 2 γκολ.

Τα επόμενα τρία χρόνια αγωνίστηκε στη Βιτορούλ κι εκεί έκανε πρωταθλητισμό. Την πρώτη του σεζόν, 2015-16, είχε 38 αγώνες, 4 γκολ και 3 ασίστ. Την δεύτερη σεζόν, 2016-17, είχε 28 συμμετοχές και 5 ασίστ. Στο τέλος στέφθηκε πρωταθλητής. Γεμάτες σεζόν, χωρίς τραυματισμούς σε ομάδα με υψηλούς στόχους.

Η γκολάρα και ο αποκλεισμός από τον Γιώργο Δώνη

Ο Γκανέα έπαιξε σε προκριματικά Champions League, αλλά γνώρισε τον αποκλεισμό στον τρίτο προκριματικό γύρο. Το καλοκαίρι του 2017, όταν έπαιξε για τελευταία φορά Ευρώπη ο Παναθηναϊκός. Ο Γκανέα με τη Βιτορούλ κληρώθηκε ν’ αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ, την ομάδα στην οποία μεγαλούργησε προπονητικά ο νέος του τεχνικός Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στις 26/7/17, στο 75' με το αποτέλεσμα στο 0-0, ο Γκανέα εκτέλεσε ένα τρομερό φάουλ με το αριστερό α λα Ρομπέρτο Κάρλος, από τα 30 μέτρα κι έγραψε το τελικό 1-0.

Στη ρεβάνς στις 2/8/17 ο ΑΠΟΕΛ είχε προσλάβει τον πρώην τεχνικό του Παναθηναϊκού, τον Γιώργο Δώνη (στο πρώτο ματς ήταν ο Μάριο Μπεν). Αντίπαλοί του μεταξύ άλλων οι Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο, ο Βάτερμαν (έπαιξε στον ΟΦΗ), ο συμπαίκτης τα δύο τελευταία χρόνια στον Άρη, ο Μπερτόγλιο. Ο Γκανέα ήταν βασικός, οι Κύπριοι προηγήθηκαν 1-0 κι έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Γκανέα λύγισε και ηττήθηκε με 4-0! Ασφαλώς από τις πιο πικρές στιγμές της καριέρας του (έπαιξε και στα 120 λεπτά).

Μαγική σεζόν και Μπιλμπάο

Την περίοδο 2017-18 ο Γκανέα δεν μπόρεσε να πάρει πάλι το πρωτάθλημα, αλλά έκανε τρομερή χρονιά. Είχε 39 ματς 6 γκολ και 5 ασίστ. Η εκπληκτική του χρονιά εξαργυρώθηκε με πρόταση από τη Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι έδωσαν ένα εκατ. ευρώ και στις 15/7/18 υπέγραψαν συμβόλαιο με τον παίκτη για τρία χρόνια.

Το όνειρο της La Liga, όμως, δεν πραγματοποιήθηκε. Πήρε μεταγραφή, έζησε την ατμόσφαιρα, έπαιξε, αλλά δεν καθιερώθηκε. Υπήρχε μπροστά του ο Βαλενθιάγα, αλλά και ο Μπερσίχε. Στις 28/11/18 έκανε ντεμπούτο με τη Μπιλμπάο ως αλλαγή. Μπήκε στο 73’ σε αγώνα κυπέλλου με την Ουέσκα. Πέντε μέρες αργότερα έπαιξε και στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Λεβάντε. Έκτοτε, τίποτα.

Στις 9/1/19 δόθηκε δανεικός στη Νουμάνθια. Έπαιξε σε 17 ματς στη δεύτερη κατηγορία και είχε 2 ασίστ. Την επόμενη περίοδο πήγε δανεικός στη Βιτορούλ. Δεν έζησε, ωστόσο, τα μεγαλεία των προηγούμενων ετών. Είχε μόνο δέκα αγώνες και ένα γκολ. Έτσι, το καλοκαίρι του 2010 ήρθε στην Ελλάδα για τον Άρη.

Πέρσι με τους Θεσσαλονικείς είχε 25 αγώνες, 1 γκολ και 2 ασίστ. Στη Ρουμανία, όπως γίνεται αντιληπτό από τους αριθμούς, έβρισκε δίχτυα. Στην Ελλάδα όχι. Πέτυχε ένα και μοναδικό γκολ, γκολάρα για την ακρίβεια, κόντρα στον Ατρόμητο. Τη σεζόν που πέρασε είχε 34 ματς χωρίς γκολ και ασίστ.

Η εθνική Ρουμανίας

Ο Γκανέα έφτασε στην εθνική Ρουμανίας, αλλά κι εκεί δεν θεωρείται βασικός. Έχει συχνά κλήσεις όμως. Το ντεμπούτο του το έκανε στις 13/6/16 σε μία εντός έδρας φιλική νίκη με 3-2 επί της Χιλής. Έπαιξε 70 λεπτά κι έκτοτε αγωνίστηκε ακόμα επτά φορές με την εθνική του, τις έξι βασικός. Τελευταίο του ματς ήταν πέρσι στις 2/6/21 στη φιλική ήττα με 2-1 από τη Γεωργία.

«Καθαρός»

Ο Γκανέα έχει και μία ακόμα σημαντική επίδοση. Στην καριέρα του μετράει 266 ματς. Έχει δεχθεί 26 κίτρινες. Μία κίτρινη μέσο όρο, ανά 9 ματς δηλαδή. Αυτό δείχνει ότι είναι ένας «καθαρός» αμυντικός, που δεν στερεί τη συμμετοχή του από την ομάδα με τραβηγμένες ή ανόητες ενδεχομένως κάρτες. Στην καριέρα του, όμως, σύμφωνα με τα στατιστικά που υπάρχουν στο διαδίκτυο, δεν έχει δεθχεί καμία κόκκινη.