Φένλο-Παναθηναϊκός 2-2 (3-5 πεν.): Καλός για ένα ημίχρονο, άφαντος στο δεύτερο (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε ένα ημίχρονο, στο δεύτερο χάθηκε κόντρα στη Φένλο (video+photos)

Παναθηναϊκός: Το «τριφύλλι» ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο, άφαντο στο δεύτερο κι έμεινε στο 2-2 με τη Φένλο. Επικράτησε στα πέναλτι 5-3 και πήρε το Κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την προετοιμασία του στην Ολλανδία με το τρίτο του φιλικό, αλλά ούτε σ' αυτό νίκησε.

Οι «πράσινοι» ήταν δημιουργικοί για ένα ημίχρονο, είχαν φάσεις και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, προηγήθηκαν 2-1 στο πρώτο μέρος με Αϊτόρ κι Ενγκμπακοτό.

Στο δεύτερο... εξαφανίστηκε από το γήπεδο, ακόμα και οι αλλαγές, δεν είναι δικαιολογία για μία εικόνα αγγαρεία και η Φένλο ισοφάρισε σε 2-2. Το ματς πήγε στα πέναλτι, αφού έγινε στη μνήμη του Χέρμαν Τεέουβεν κι εκεί ο Παναθηναϊκός επικράτησε 5-3. Το σίγουρο είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν χρειάζεται εκπτώσεις στην ποιότητα και φυσικά είναι ανησυχητικό ότι με τρεις φάσεις της Φένλο, η οποία είναι πλέον στην δεύτερη κατηγορία της Ολλανδίας και χωρίς τον Γιακουμάκη στη σύνθεσή της, δέχθηκε δύο γκολ...

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1.

Κάτω από τα δοκάρια ο Διούδης, δεξί μπακ ο Κώτσιρας, αριστερό ο Χουάνκαρ και στόπερ οι Σιδεράς, Βέλεθ. Στα χαφ οι Πέρεθ, Μαουρίσιο, δεξιά ο Αϊτόρ, αριστερά ο Ενγκμπακοτό και ο Καρλίτος, πίσω από τον Ιωαννίδη.

Γκολ η Φένλο

Στο 6΄ ο Αϊτόρ σούταρε άουτ από καλή θέση, ενώ στο 7΄ σε γύρισμα του Αϊτόρ, το σουτ του Καρλίτος κόπηκε.

Στο 10’ η Φένλο άνοιξε το σκορ. Ο Φαν Ντάικ γύρισε από αριστερά και με τον Κώτσιρα απλά να παρακολουθεί, ο Διούδης απομάκρυνε, αλλά η μπάλα πήγε στον Μπράκεν, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 14’ ο Αϊτόρ γύρισε στον Καρλίτος, που σούταρε άουτ, ενώ στο 24’ φάουλ του Ενγκμπακοτό, κεφαλιά του Καρλίτος επίσης έφυγε άουτ.

Στο 28’ ο Καρλίτος έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Ιωαννίδη δεν βρήκε στόχο, όπως και η κεφαλιά του Έλληνα φορ στο 31’.

Ανατροπή

Στο 38’ έγινε το 1-1. Ο Ιωαννίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έδωσε στον Καρλίτος, αυτός σέντραρε από αριστερά με το δεξί κι ο Αϊτόρ έκανε ωραία κίνηση και στη μικρή περιοχή με τον ώμο ουσιαστικά ισοφάρισε.

Στο 45’ ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ. Από προσπάθεια του Ιωαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Ενγκμπακοτό κι αυτός με δεξί πλασέ εκτέλεσε για το 1-2.

Οκτώ αλλαγές

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς είχε τον Διούδη στο τέρμα, δεξί μπακ τον Σάντσες κι αριστερό τον Χατζηθεοδωρίδη. Στόπερ οι Βέλεθ, Σιδεράς και στα χαφ οι Αλεξανδρόπουλος, Αγιούμπ. Δεξί χαφ έπαιξε ο Χατζηγιοβάνης, αριστερό ο Σαβιέρ και ο Μπουζούκης πίσω από τον Μακέντα.

Στο 49΄ ο Χατζηγιοβάνης δεν  μπόρεσε να σκοράρει με το «τριφύλλι» να έχει τον έλεγχο, όμως, να μην φτιάχνει μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 68’ η Φένλο απείλησε, αλλά ο Ξενόπουλος απέκρουσε το σουτ του Σρόιγκεν.

Στο 72’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Σε φάση διαρκείας, γύρισμα του Στρόιγκεν από αριστερά, νέο γύρισμα του Ρέμερ από δεξιά και ο Φαν Ρούιγκεν από κοντά σημείωσε το 2-2.

Χατζηθεοδωρίδης: 5-3

Παναθηναϊκός (α’ ημίχρονο): Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σιδεράς, Πέρεθ, Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Ενγκμπακοτό,  Καρλίτος, Ιωαννίδης.

Παναθηναϊκός (β’ ημίχρονο): Διούδης (65’ Ξενόπουλος), Χατζηθεοδωρίδης, Σιδεράς (65’ Ρόμπι), Βέλεθ  (63’ Σερπέζης), Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Αγιούμπ, Χατζηγιοβάνης, Σαβιέρ, Μπουζούκης, Μακέντα.

Φένλο: Ζίμα, Ντα Γκράσα, Κόγκλιν, Χούπερτς, Ντε Μπουρ, Μπράκεν, Φαν Ντάικ, Εσανούσι, Ρέμερ, Μάνστερς, Βερχέιγεν.