Λαμία: Φιλική ισοπαλία 2-2 με τον Εθνικό Άχνας

Λαμία: Φιλική ισοπαλία 2-2 με τον Εθνικό Άχνας. Σκόραραν οι Τζανετόπουλος, Ελευθεριάδης.

Θετική εικόνα στο δημιουργικό κομμάτι για ένα ημίχρονο, έδειξε η Λαμία στο πρώτο της φιλικό με τον Εθνικό Άχνας.
Η ομάδα της Φθιώτιδας φιλοξένησε τους Κύπριους στο «Αθανάσιος Διάκος» και προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και το τελικό 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο μονομάχων.
Το σίγουρο είναι ότι ο Σάββας Γκέντσογλου, με την εμφάνισή του έδειξε ότι μπορεί να δώσει πολλά στη Λαμία, ενώ και ο Ελευθεριάδης, που πέτυχε ένα γκολ, φανέρωσε ότι αποτελεί μία αξιόπιστη λύση.
Η Λαμία μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2' άνοιξε το σκορ. Ο Ταϊρόν εκτέλεσε κόρνερ, πήρε την κεφαλιά ο Τζανετόπουλος κι έκανε το 1-0.
Στο 13', όμως, ήρθε το 1-1 με κεφαλιά του Ηλία, την οποία δεν μπόρεσε να βγάλει ο Σαράνοφ.
Στο 23' σε φάουλ του Ταϊρόν, η κεφαλιά του Μανούσου έφυγε άουτ και στο 35' η Λαμία έκανε το 2-1, με τον Ελευθεριάδη, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Γκέντσογλου.
Στο 37' έχασε ευκαιρία ο Φόλμπεργκ και στο 43' οι Κύπριοι ισοφάρισαν με τον Ζάκπα. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και η καλύτερη στιγμή ήταν ένα σουτ στο 54' του Φόλμπερκ, που κατέληηξε άουτ για τον Εθνικό Άχνας.

Λαμία (Α'ημίχρονο): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Γκέντσογλου, Γκούγκα, Ταϊρόν, Μανούσος, Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς.

Λαμία (Β' ημίχρονο): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Βύντρα, Μαζουλουξής, Σαραμαντάς, Τρούμπουλος, Γκούγκα (65' Μαργαρίτης), Νούνιες, Καραμάνος, Μανουσάκης, Τσούκαλος (85' Νικολόπουλος).

Euroleague: Ανακοινώθηκαν οι ημέρες και οι ώρες των Game 5 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Ολυμπιακός: Αποθέωση στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα - «Φέρτε μας το ευρωπαϊκό»
NBA: Τέλος η σεζόν για Μπακς - Αποκλεισμός από τους Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (3/5) - «Πτήση» Παναθηναϊκού, «Μύθος» Ολυμπιακός