Φίτεσε-ΑΕΚ 1-3: Έναρξη με... τριάρα και καλή εμφάνιση για την Ένωση (photos+videos)

Καλή η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό της τεστ με τη Φίτεσε στην Ολλανδία.

Με νίκη και καλή εμφάνιση ξεκίνησε η ΑΕΚ τη σεζόν, στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας, καθώς επικράτησε 3-1 της Φίτεσε στην Ολλανδία. Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής και ευκαιρίες σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι έδειξαν να αφομοιώνουν τον τρόπο που θέλει να αγωνίζονται.

Οι Μπακάκης, Αλμπάνης και Μαχαίρας σκόραραν για την ΑΕΚ, ενώ χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες. Το γκολ των Ολλανδών πέτυχε ο Όρος, ενώ ο εξαιρετικός Λάτσι και ο σταθερός Στάνκοβιτς δεν επέτρεψαν στη Φίτεσε να κάνει κάτι καλύτερο επιθετικά.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με 4-1-4-1 και τον Στάνκοβιτς νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα, κάνοντας το ανεπίσημο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τη Φίτεσε να πιέζει στα πρώτα λεπτά, αλλά η ΑΕΚ σύντομα ισορρόπησε.

Στο 17’ ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα βγήκε προς τα έκω με τον Μπακάκη να πιάνει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος για το 0-1.

Η Φίτεσε αύξησε την πίεσή της για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η Ένωση έπαιζε οργανωμένα σε άμυνα και επίθεση. Στο 36’ από εκτέλεση κόρνερ ο Όρος με κεφαλιά πέτυχε το 1-1 για τους Ολλανδούς.

Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση και στο επόμενο λεπτό, ο Μάνταλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ωραία ενέργεια γύρισε στον Αλμπάνη, ο οποίος με τακουνάκι σημείωσε το 1-2.

Στο 43’ ο Στάνκοβιτς έκανε την πρώτη καλή του επέμβαση, όταν σε σουτ του Τανάνε από το ημικύκλιο, πετάχτηκε στην αριστερή γωνιά του και έδιωξε.

Στο 44’ και το 45’ ο Ανσαριφάρντ είχε δύο καλές ενέργειες, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις αλλαγές που έκανε σταδιακά ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Στο 57’ η κεφαλιά του Νεντελτσεάρου πέρασε άουτ, σε μια καλή τελική προσπάθεια.

Στην άμυνα, ο Λάτσι ήταν εκπληκτικός και σε αρκετές φάσεις έκοψε σωτήρια τους επιθετικούς της Φίτεσε. Ο Τάνκοβιτς δημιούργησε πονοκέφαλο στην άμυνα των Ολλανδών, κάνοντας κάποιες ωραίες ενέργειες.

Στο 81’ σουτ του Τάνκοβιτς το απέκρουσε με το… γόνατο ο γκολκίπερ της Φίτεσε. Στο 83’ όμως ο Μαχαίρας κατάφερε να σκοράρει μετά από φάση διαρκείας, όπου συνεργάστηκε με τον Κοσίδη και πέτυχε το 1-3 για την ΑΕΚ.

Στο 86’ ο Ντομτσιόνι έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Στάνκοβιτς, ενώ η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στην Ένωση, με τον Τάνκοβιτς να σουτάρει, τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνά άουτ.

Φίτεσε (Τόμας Λετς): Χούβεν, Νταρφαλού, Τανάν, Ορόζ, Τσουάκ, Χάγεκ, Μπέρο, Βρεγκ, Κορνέλις, Μάνχοεφ, Ντουένιας

Στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Οπέντα, Τρόνσταντ, Μπαζούρ, Φον Μόος, Ντομγκιόνι, Μπούιτινκ, Βίτεκ, Ράιζιγκερ, Χούισμαν, Φαν Έι, Ντε Ρέχτ και Φαν Ζβαμ

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς (46΄ Τσιντώτας), Μιτάι, Λάτσι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (58΄ Νταντσένκο), Σάκχοφ (63΄ Ρουκουνάκης), Γαλανόπουλος (58΄ Σαμπανατζοβιτς), Σιμάνσκι (70΄ Ραντόνια), Μάνταλος (58΄ Κοσίδης), Αλμπάνης (64΄ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (46΄ Τάνκοβιτς)