Πανιώνιος-Ξάνθη 0-0: Την «κράτησε» στο μηδέν (photos)

Χωρίς γκολ και νικητή έληξε το παιχνίδι του Πανιωνίου με την Ξάνθη.

Παιχνίδι χωρίς κόσμο, χωρίς γκολ και ιδιαίτερο θέαμα έγινε στη Νέα Σμύρνη, όπου Πανιώνιος και Ξάνθη έμειναν στο 0-0. Η ακριτική ομάδα ανέβασε στροφές και πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Κότνικ δήλωσε «παρών» κάθε φορά που χρειάστηκε.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, παρά την απουσία θεατών. Η Ξάνθη απείλησε με αξιώσεις στο 8’, αλλά η κεφαλιά του Στάρτζεον πέρασε άουτ, ενώ στο 12’ ο Πανιώνιος απάντησε, με την προσπάθεια του Αραμπούλι να σταματά στο κόψιμο του Κασάδο. Στο 15’ ο Αραμπούλι εκτέλεσε το φάουλ και ο Άμπαντ απέκρουσε σωτήρια. Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι Ακρίτες αύξησαν την πίεσή τους, αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη συνέχισε να πρεσάρει και να ψάχνει τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έβλεπαν τον Κότνικ να κάνει σωστές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Κάστρο, Στάρτζεον και Τερκί. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Τσιλούλης (85’ Γρίβας), Κόρμπος (79’ Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (89’ Σίντι Αλί), Αραμπούλι.

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Κασάδο, Καρασαλίδης, Σόσα, Τεσέιρα, Στάρτζεον (85’ Φοσέ), Καμαρά, Τερκί, Μπαριέντος (27’ Μουλέν), Τζουρίτσκοβιτς (71’ Ντε Αμορίμ), Κάστρο.

Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ