«Βόμβες» Κούγια: «Κατηγόρησαν τον Βελλίδη για μειωμένη απόδοση»

Ο Αλέξης Κούγιας υποστήριξε πως ο Μάρκος Βελλίδης της Λαμίας κατηγορήθηκε ευθέως για μειωμένη απόδοση στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ και ζήτησε να αποχωρήσει από την ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός κόντρα στη Λαμία στην Τούμπα και μετά από 11’ ήταν μπροστά στο σκορ 3-0 κόντρα στην ομάδα της Φθιώτιδας. Ο προπονητής της Λαμίας, Σωτήρης Αντωνίου, στο ημίχρονο άλλαξε τερματοφύλακα βγάζοντας από το παιχνίδι τον Μάρκο Βελλίδη και ήδη από το τέλος του ματς κι έπειτα άρχισε να γίνεται μεγάλη κουβέντα για τον Έλληνα τερματοφύλακα. Μάλιστα, οι δηλώσεις του Αλέξη Κούγια στον «Αθλητικό Metropolis» θα προκαλέσουν ακόμα περισσότερες συζητήσεις καθώς ο γνωστός ποινικολόγος υποστήριξε πως ο παίκτης έχει πειστεί ότι κάποιοι τον κατηγόρησαν για μειωμένη απόδοση και μάλιστα για αυτόν τον λόγο θέλησε να αποχωρήσει από την ομάδα της Λαμίας.

«Στην αρχή μου έστειλε ένα μήνυμα, μετά συναντηθήκαμε και μου είπε πως τον κατηγόρησαν για μειωμένη απόδοση και του ζήτησαν να λύσει το συμβόλαιό του. Κατά σύμπτωση με πήρε ο κ.Παπαιωάννου μετά από λίγο και είπαμε να συζητήσουμε για να βρούμε την χρυσή τομή. Δεν έχω τα γκολ αλλά εγώ ξέρω τον Βελλίδη πολλά χρόνια. Οταν του λες κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις στοιχεία. Εγώ έδωσα την συμβουλή του Βελλίδη να πάει κανονικά στην προπόνηση την Τετάρτη, γιατί έχουν δύο μέρες ρεπό. Στη Λαμία έδιωξαν και τον Αντωνίου, μου είπε ο Βελλίδης ότι ήθελαν να τον βγάλουν από το 15' και πως αν δεν τον έβγαζε στο ημίχρονο ο Αντωνίνου θα τον έδιωχναν. Ο Βελλίδης είναι στεναχωρημένος, έχει κάνει μεγάλη καριέρα, έχει πάρει μεγάλη μεταγραφή στον ΠΑΟΚ, πιστεύω πως θα βρούμε την χρυσή τομή με τον μεγαλομέτοχο της Λαμίας», είπε χαρακτηριστικά ο Αλέξης Κούγιας.

Όσο για το VAR σε ερώτηση που του έγινε, απάντησε: «Από τη στιγμή που δεν έχει γραμμή ο χειριστής του VAR και στο οφσάιντ δεσμεύεται να ακούσει τον διαιτητή του VAR και όχι να πάει να δει την φάση, εμάς μας σφύριξαν τρία πέναλτι τρία-τέσσερα λεπτά μετά από υπόδειξη του VAR. Εγώ το έχω πει από το καλοκαίρι πως πρέπει να βλέπει ο διαιτητής τις φάσεις, πολλοί με έκραξαν γι΄αυτό. Υπάρχουν αξιόλογοι διαιτητές και είναι συνέχεια διαιτητές VAR».

Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή
Το ιστιοφόρο Pytheas, το οποίο συνοδεύει την ολυμπιακή φλόγα, έφτασε στην Κάτω Ιταλία
Λέστερ: Δεν σκέφτεται να σταματήσει ο Βάρντι