Έουπεν – ΟΦΗ 3-1: Ήττα για τους Κρητικούς

Μετά τη νίκη και την καλή εμφάνιση κόντρα στην Άντερλεχτ, ο ΟΦΗ δεν είχε συνέχεια και ηττήθηκε 3-1 από την Έουπεν.

Δεύτερη φιλική αναμέτρηση με ομάδα του Βελγίου για τον ΟΦΗ, ο οποίος αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε 3-1 από την Έουπεν. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου ξεκίνησε το ματς με τους Σωτηρίου, Ναμπί Σ., Σακόρ, Νάστο, Μάνο, Ναμπί, Σεμέδο, Γιαννούλη, Οικονόμου, Σάσι, Κοροβέση, Μπράουν και Νοικοκυράκη.

Οι Κρητικοί παρότι έδειξαν να μπαίνουν ορεξάτοι στο ματς, δέχθηκαν πολύ νωρίς γκολ. Μόλις στο 9' ο Κιαμπιτσέτι άνοιξε το σκορ ωστόσο ο ΟΦΗ αντέδρασε πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο. Στο 37' ο Πέρσον με κεφαλιά ισοφάρισε και μάλιστα στο 43' οι Κρητικοί έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Νέιρα να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι! Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Έουπεν πήρε ξανά προβάδισμα με τον Μπαουτίστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές. Αυτό επηρέασε αρκετά την εικόνα του αγώνα, ειδικότερα του ΟΦΗ, με τους Βέλγους να βρίσκουν και τρίτο γκολ στο 68' με τον Λάουρεν, για το τελικό 3-1 της αναμέτρησης.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός από το Madrid Open – Η μεγαλύτερη νίκη καριέρας του Μοντέιρο
Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο