Ολυμπιακός: «Καυτός» ο Γκερέρο, έδειξε αντίδραση (photos)

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το φιλικό του Ολυμπιακού με την Σεντ Τρούιντεν, το απόγευμα της Τετάρτης (18/7) με τον Μίχελ Άνχελ Γκερέρο να σκοράρει για πέμπτο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν προβλήματα στο πρώτο μέρος του τρίτου φιλικού επί βελγικού εδάφους, είδαν τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Ντούκενς, αλλά και να χάνουν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα. Στο 11’ ο σκόρερ δεν σημάδεψε σωστά όταν βρέθηκε απέναντι στον Γιαννιώτη, ενώ ο Έλληνας πορτιέρο αντέδρασε σωστά στο 15’ σε απειλή του Ντε Μπρόιν.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, απείλησαν στο 30’ με τον Ανδρούτσο, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πιράρ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός θέλησε να αυξήσει την πίεση προς την περιοχή της Σιντ Τρούιντεν, αλλά και πάλι άφησε κενά στην άμυνα. Στο 47’ ο Βούκοβιτς δεν σημάδεψε σωστά στην κεφαλιά που πήρε από το φάουλ του Κούτρη, όμως, στο επόμενο λεπτό, ο Θεμπάγιος νικήθηκε από τον Γιαννιώτη και στο 53’ μπλόκαρε το σουτ του άσου των Βέλγων.

Τα προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκαν και στα επόμενα λεπτά και οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσουν στο δεύτερο τέρμα. Στο 57’ ο Ντε Μπρόιν έκανε κακό τελείωμα και έστειλε τη μπάλα άουτ και δύο λεπτά αργότερα, ο Γιαννιώτης νίκησε τον Μπέζους στο τετ α τετ.

Περίπου ένα τέταρτο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Πέδρο Μαρτίνς «φρέσκαρε» την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Φορτούνη, Χριστοδουλόπουλο και Γκερέρο, οι οποίοι έδωσαν άλλον… αέρα στους Πειραιώτες. Στο 80’ ο Λάζαρος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πιράρ και κάτι ανάλογο έγινε και δύο λεπτά αργότερα με τον Ισπανό φορ. Ωστόσο, ο Ίβηρας επιθετικός συνέχισε την… σύνδεσή του με τα αντίπαλα δίχτυα, όταν στο 88’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά, ο Πιράρ έκανε κακή εκτίμηση και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 1-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Μασούρας, Νικολάου (46’ Βούκοβιτς), Μιράντα, Κούτρης (63’ Τσιμίκας), Ρομαό (75’ Μπουχαλάκης), Καμαρά, Ανδρούτσος (75’ Φορτούνης), Βρουσάι, Πάρντο (75’ Χριστοδουλόπουλος), Μάνος (75’ Γκερέρο).

Στην Μπολόνια ο Παναθηναϊκός «έραψε» το τρίτο του αστέρι! (photos+videos)
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Γκραν Πρι της Formula 1 και ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο
Λιονέλ Μέσι: Μαγική εμφάνιση με 5 ασίστ και 1 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)
NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)