Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 1-1: Μπλόκο-δώρο στον ΠΑΟΚ!

Ο Ολυμπιακός γκέλαρε στην Τρίπολη με τον Αστέρα να αποσπά ισοπαλία 1-1 και να κάνει δώρο την κορυφή στον ΠΑΟΚ

Πολύτιμους βαθμούς άφησε στην Τρίπολη ο Ολυμπιακός απέναντι στον Αστέρα, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, για την 19η αγωνιστική της Super League κι έμεινε στη 2η θέση της κατάταξης με 42 βαθμούς, έναντι 43 του ΠΑΟΚ, που φιγουράρει μόνος πρώτος, μετά το 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό. Ο Αστέρας που σταμάτησε το σερί εννέα νικών του Ολυμπιακού, προηγήθηκε στο 21΄ με κεφαλιά του Ιγκλέσιας και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 39΄ με πέναλτι του Ανσαριφάρντ, που έφθασε τα 12 στη διοργάνωση.

Ο ρέφερι Ζαχαριάδης χαρίστηκε στον Φιγκέιρας καθώς για εκτός δάσης κλωτσιά σε αντίπαλο του έδειξε κίτρινη κάρτα αντί να τον στείλει στα αποδυτήρια λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Επιπλέον, στον Αστέρα διαμαρτύρονται για πέναλτι που δε δόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο σε μαρκάρισμα Σισέ στον Μανιά.

Το παιχνίδι:

Ο αγώνας στο ξεκίνημα είχα καλό ρυθμό με τους γηπεδούχους καλύτερους να φθάνουν κοντά στην εστία του Προτό με τον Τόνσο στο 8΄ (σουτ άουτ) και στο 13΄ (κεφαλιά έδιωξε ο Προτό), ενώ ο Ολυμπιακός είχε μια ευκαιρία με τον Πάρντο στο 10΄ (σουτ έδιωξε ο Αθανασιάδης).

Το σκορ άνοιξε ο Αστέρας στο 21΄ με όμορφη κεφαλιά του Ιγκλέσιας, σε εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη. Στο 23΄ μακρινό σουτ του Μανιά έδιωξε ο Προτό, με τους ερυθρόλευκους να απαντούν στο 29΄ όταν φάουλ του Μιραλάς έφυγε λίγο άουτ αλλά και στο 31΄ με επίσης εκτέλεση φάουλ του Βέλγου που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση στο 39΄με πέναλτι του Ανσαριφάρντ που κέρδισε ο ίδιος από τον Τριανταφυλλόπουλο. Στο 44΄ ο Μουνάφο έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Προτό έπεσε σωστά και απέτρεψε το γκολ.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ενώ ο αγώνας καθυστέρησε να ξεκινήσει στο Β΄ ημίχρονο για δέκα λεπτά λόγω χρήσης δακρυγόνων που έκανε η αστυνομία όταν οπαδοί προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Στο 53΄ σουτ του Μιραλάς έδιωξε ο Αθανασιάδης, όπως και στο 71΄ σε σουτ του Ζιλέ.

Το σκορ όμως στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός θα πάει ως 2ος της κατάταξης στο ντέρμπι με την ΑΕΚ (3η) της επόμενης αγωνιστικής, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης ανέβηκε στην 5η θέση με 27 βαθμούς.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (64΄ Ισνάλδο), Τόνσο, Κυριακόπουλος (74΄ Ντουντού), Μανιάς (84΄ Καλτσάς).

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Ένχελς, Σισέ (85΄ Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο (70΄ Οφίε), Μάριν (46΄ Φορτούνης), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ