Κέρκυρα-ΠΑΟΚ 0-3: Σαν σίφουνας!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα 3-0 στην Κέρκυρα με τον Μάτος να κάνει τη διαφορά - Ξανά προσωρινά στην κορυφή ο δικέφαλος

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στη Super League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε άνετα στην Κέρκυρα 3-0 του τοπικού ΑΟΚ, για τη 17η αγωνιστική. Ο Μάτος στο 23΄, ο Κάμπος στο 57΄ και ο Πέλκας στο 78΄ ήταν οι σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αν και ήταν απόλυτος κυρίαρχος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να φτάσει σε θέση βολής και, όταν το κατάφερε στο 14΄, ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Κουτζαβασίλη. Η λύση για τον «Δικέφαλο» ήρθε τελικά από «στημένη» μπάλα και τον... συνήθη ύποπτο, Λέο Μάτος, που σκόραρε στο 23΄ με κοντινή προβολή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουτζαβασίλης έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Πέλκα, ενώ στο 28΄ ο Μαουρίτσιο σούταρε άσχημα από πλεονεκτική θέση. Η Κέρκυρα είχε μία καλή στιγμή στο 38΄, με το σουτ του Ζορμπά λίγο έξω από την περιοχή να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια στο 45΄.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» τη νίκη στο 57΄ με την... περίεργη σέντρα-σουτ του Τζάλμα Κάμπος από πολύ πλάγια αριστερά, που αιφνιδίασε τον Κουτζαβασίλη. Σαφώς πιο άνετοι στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς «άγγιξαν» το τρίτο γκολ στο 69΄ με καταπληκτικό βολέ του Πέλκα στην κίνηση, που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία, για να φτάσουν τελικά στο 0-3 με τον ίδιο παίκτη στο 78΄. Ο Τουράμ έχασε στο 80΄ την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής για τους «Φαίακες», με τον Πασχαλάκη σε πρώτο χρόνο και τον Βαρέλα στη συνέχεια να κρατούν απαραβίαστη την εστία της ομάδας τους. Η τελευταία αξιόλογη φάση στον αγώνα, σημειώθηκε στο 90ο λεπτό, όταν ο Μαουρίτσιο με εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι των «Φαιάκων».

ΚΕΡΚΥΡΑ (Σάκης Τσιώλης): Κουτζαβασίλης, Γεωργίου, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Μυτίδης (59΄ Τουράμ), Κόντος (75΄ Γεωργακόπουλος), Αναστασίου, Ιωάννου, Ντιόγκο, Μπάουμαν (63΄ Ρόλε), Γρομητσάρης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίτσιο, Κάμπος (79΄ Μπίσεσβαρ), Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Λημνιός (59΄ Λημνιός), Κουλούρης (59΄ Πρίγιοβιτς), Πέλκας, Βιεϊρίνια

Παρακολουθήσατε το παιχνίδι στο Live Chat του Onsport.gr

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι