Αστέρας Τρίπολης-Κέρκυρα 4-0: Τεσσάρα για… Ευρώπη!

Ο Αστέρας Τρίπολης «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο το ματς κόντρα στην Κέρκυρα και μετά τη νίκη με 4-0 «πάτησε» στην πρώτη πεντάδα που οδηγεί στα πλέι όφ της Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Τρίπολης ήταν καταιγιστική. Στο 20', μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ο Μανιάς έκανε το διαγώνιο σουτ από τα όρια της περιοχής και κατάφερε να νικήσει τον Γιαννακόπουλο, γράφοντας το 1-0 για τους Αρκάδες.

Στο 29ο λεπτό οι φίλαθλοι του Αστέρα πανηγύρισαν ξανά, καθώς μετά από βαθιά μπαλιά, ο Αρτυματάς έκανε λάθος κεφαλιά και έβγαλε τετ-α-τετ τον Τόνσο, με τον Αργεντινό να περνάει και τον Γιαννακόπουλο και να σκοράρει σε κενή εστία. Στο 45' ολοκληρώθηκε το επιθετικό «σόου» του Αστέρα, καθώς ο Μουνάφο έκανε εξαιρετική κάθετη στον Καλτσά και αυτός από θέση τετ-α-τετ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει (3-0).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 55' ανέβηκε κι άλλο ο δείκτης του σκορ. Τότε οι γηπεδούχοι «έκρυψαν» την μπάλα και ο Μανιάς την έστειλε στα δίχτυα της Κέρκυρας, μετατρέποντας το ματς σε θρίαμβο για την ομάδα του.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ (78' Μπέρτος), Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης (56' Ινσάλντο), Μανιάς (66' Δουβίκας).

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Κρητικός (46' Ζορμπάς), Γεωργίου (46' Σπίνουλας), Σοϊλέδης, Γκομές, Παμλίδης, Σιόντης, Ιωάννου, Μπαλάφας, Επστάιν (69' Ντιόγκο).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»