Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 1-1: Όρθιος στο Περιστέρι, μαντάρα τα έκανε ο Μάνταλος

Ο Παναθηναϊκός άντεξε στο Περιστέρι αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο - Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Μάνταλος με πολλές αποφάσεις που σηκώνουν κουβέντα

Ισόπαλοι, 1-1, αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Παναθηναϊκός στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League. Ο Ντάουντα άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό για τους γηπεδούχους, που προσωρινά έπιασαν στην κορυφή ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, ο Μολίνς ισοφάρισε με πέναλτι στο 30΄ για το «τριφύλλι». Οι «κυανόλευκοι» τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κιβρακίδη στο 68΄, ενώ οι «πράσινοι» έχασαν με τραυματισμούς τον Μουνιέ και τον Καμπέσας.

Οι «πράσινοι» έδειξαν ψυχή όταν το παιχνίδι στράβωσε στο 3', ενώ «φωνάζουν» για δύο ακόμα περιπτώσεις πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά μια εξ αυτών, του Άλταν έβγαζε μάτια. Οι αποφάσεις του ρέφερι Μάνταλου δεδομένα θα συζητηθούν, καθώς στις καθυστερήσεις και ο Ατρόμητος διαμαρτυρήθηκε για το μαρκάρισμα του Αυλωνίτη στον Ουάρντα.

Ο αγώνας:

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε στη βασική ενδεκάδα τρεις ποδοσφαιριστές (Διούδης, Αυλωνίτης, Ινσούα) που δεν είχαν μέχρι σήμερα ούτε λεπτό συμμετοχής στο πρωτάθλημα κι αυτό είχε συνέπειες στην αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα.

Μόλις στο 3ο λεπτό, από μπαλιά του Ντιγκινί, ο Ντάουντα με «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ, ενώ στη συνέχεια ο Διούδης αποσόβησε το 2-0 στα σουτ του Βασιλακάκη (14΄) και Ντάουντα (16΄, μετά από... αστείο λάθος του Κουτρουμπή). Οι «πράσινοι» ως το 20΄ έμοιαζαν να βρίσκονται σε τρικυμία και είχαν να αντιπαρατάξουν μόνο ένα άστοχο σουτ του Καμπέσας, όμως σταδιακά βελτιώθηκαν και στο 22΄ ζήτησαν (δικαιολογημένα) πέναλτι, σε τάκλιν του Ρισβάνη στον Μολίνς. Ο Σταύρος Μάνταλος υπέδειξε τελικά την εσχάτη των ποινών, για σπρώξιμο του Χατζηισαϊα στον Αλτμαν στη γραμμή του άουτ, και ο Μολίνς ευστόχησε στο 30΄ και ισοφάρισε.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Μουνιέ υπέστη θλάση και αντικαταστάθηκε από τον Χίλιεμαρκ. Ο Μάντσον στο 48΄ «άγγιξε» ένα φανταστικό γκολ με σουτ από περίπου 40μ., όμως ο Διούδης ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα και την έστειλε να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Ουάρντα στο 53΄ χαράμισε με κακό τελείωμα μία καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία στο 58΄, όταν ο Μολίνς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά δεν σούταρε καλά και ο Χατζηισαϊας πρόλαβε να απομακρύνει, ενώ στο 62΄ το σουτ του Λουντ πέρασε λίγο έξω. Στο 68΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κιβρακίδης, όμως το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την αριθμητική υπεροχή και να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του Ατρομήτου, Νταμίρ Κάναντι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γιαννούλης, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (63΄ Ούμπιντες), Ουάρντα, Βασιλακάκης (74΄ Καρασαλίδης), Ντιγκινί, Ντάουντα (83΄ Λαζαρίδης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Ινσούα, Κουτρουμπής, Αυλωνίτης, Κολοβέτσιος, Λουντ, Καμπέσας (76΄ Χατζηγιοβάννης), Σιλά, Μουνιέ (46΄ Χίλιεμαρκ), Αλτμαν, Μολίνς (72΄ Τσάβες)

Παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Ατρόμητος - Παναθηναϊκός στο Live Chat του Onsports:

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!