Κέρκυρα-Παναιτωλικός 1-0: Τελικά σκοράρει και χωρίς πέναλτι!

Η Κέρκυρα επικράτησε του Παναιτωλικού με 1-0 χάρη στο δεύτερο φετινό τέρμα του Νούνιες και... πρώτο της μακριά από την άσπρη βούλα!

Τρία γκολ μετρούσε μέχρι σήμερα η Κέρκυρα στη Super League και όλα από το σημείο του πέναλτι. Το Σάββατο (21/10) όμως έδειξε πως μπορεί να βρει το δρόμο για τα δίχτυα και χωρίς πέναλτι. Απόδειξη το γκολ του Νούνιες στο 79΄ με πλασέ που χάρισε και τη νίκη επί του Παναιτωλικού. Ο άσος των Φαιάκων αντικατέστησε τον Επστάϊν στο 66’ και δεκατρία λεπτά αργότερα έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του στη φετινή Super League.

Η ομάδα που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη ήταν τελικά αυτή που την κατάκτησε. Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη είχαν τρεις σημαντικές στιγμές για να σκοράρουν στο πρώτο μέρος, με κυριότερη το δοκάρι του Παμλίδη στο 17΄, μετά από σέντρα του Επστάιν. Ο ίδιος παίκτης (Παμλίδης) δεν κατάφερε να βρει δίχτυα ούτε στο 11΄, όταν νικήθηκε από τον Κυριακίδη μετά την κεφαλιά που επιχείρησε από τη μεταβίβαση του Ζορμπά. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία για τους «Φαίακες» στο 32΄. Ο Κυριακίδης, όμως, με σωτήρια επέμβαση στη γραμμή της εστίας του απέκρουσε το πλασέ του Γκόμες που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στην επανάληψη να πιέζουν τον Παναιτωλικό που... ψαχνόταν στον αγωνιστικό χώρο. Στη μοναδική αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια στο ματς, οι Αγρινιώτες «άγγιξαν» το γκολ στο 67΄, με τον Γιαννακόπουλο να νικά τον Κλέσιο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Νωρίτερα (65΄) ο Επστάιν αστόχησε από πλεονεκτική θέση, όπως και ο Παμλίδης στο 75΄. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 79΄ με την «χρυσή αλλαγή» του Βοσνιάδη, Φάμπιο Νούνες, να στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Κυριακίδη (1-0) και να κρίνει το ματς.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Σιόντης, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Αρτυματάς, Σπίνουλας, Ζορμπάς (73΄ Μπαλάφας), Ιωάννου, Επστάιν (66΄ Νούνες), Παμλίδης (88΄ Μπάουμαν)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Πάρρας (49΄ Ρότσα), Μαρινάκης (74΄ Μύγας), Μόρας, Μιχάι, Μπράβο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο, Μοράρ, Ντίας (59΄ Κλέσιο)