ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς 3-1: Ξέσπασε και τον τιμώρησε!

Ο Πλατανιάς έκανε το λάθος να προηγηθεί και ο «Άγιαξ» της Ηπείρου τον «πάτησε» με 3-1 και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη στη φετινή Super League.

Οι Χανιώτες προηγήθηκαν με τον Γκρζέλτσακ στο 7΄, αλλά η ομάδα του Γιάννη Πετράκη «γύρισε» το ματς με τους Κόντε (12΄), Τζημόπουλο (36΄) και Χαλκιαδάκη (39΄) για το τελικό 3-1. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε να σκοράρει τρία γκολ στο ημίχρονο εδώ και 34 χρόνια! Τελευταία φορά ήταν το 1983 όταν νίκησε τη Δόξα Δράμας με 4-0 για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Ο Πλατανιάς αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό με μακρινό σουτ του Γκρζέλτσακ, όμως η απάντηση του «Άγιαξ» ήταν άμεση, καθώς στο 12΄ ο Κόντε (που νωρίτερα είχε χάσει καλή ευκαιρία με άστοχη κεφαλιά) κατάφερε από πλάγια θέση να «νικήσει» τον Κοκκαλά και να ισοφαρίσει. Σταδιακά ο ΠΑΣ πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 36΄ «πήρε κεφάλι» στο σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Τζημόπουλου από κόρνερ του Ναδάλες.

Τρία λεπτά αργότερα, από βαθιά μπαλιά του Ναδάλες, ο Χαλκιαδάκης έκανε εξαιρετικό κοντρόλ και σούταρε στην κίνηση, «γράφοντας» το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σε κανένα σημείο ικανοί να ανατρέψουν την κατάσταση και ο ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε εύκολα τη νίκη, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες με τον Γιάκο και τον Ναδάλες να αυξήσει κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο Πλατανιάς τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντικαμονά (86΄) που χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος (73΄ Μανθάτης), Κόντε, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς (65΄ Νικολιάς), Χαλκιαδάκης (81΄ Σολτάνι)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Κρος, Στανισάβλιεβιτς, Ντικαμονά, Στάθης, Βάντερσον, Γκρζέλτσακ, Πριντέτα (70΄ Κοροβέσης), Ενσικουλού, Ντεβέσα (80΄ Στόιτσεφ), Δημούτσος (73΄ Πατράλης)

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία