Απόλλων Σμύρνης-Πλατανιάς 0-1: Ενσικουλού και δοκάρια «σκότωσαν» την «ελαφρά ταξιαρχία»

Την πρώτη του νίκη στη Super League πέτυχε ο Πλατανιάς, επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καμάρας», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Βρήκε τον μπελά του με τον Πλατανιά ο Απόλλων Σμύρνης. Λίγες μέρες μετά τη νίκη στην Κρήτη με 1-0 στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Ελλάδας, οι Χανιώτες «λύγισαν» και σήμερα τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη με το ίδιο σκορ, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη νίκη στη Super League.

Άτυχοι οι γηπεδούχοι που είχαν δύο δοκάρια ενώ έπαιξαν με δέκα από το 67’, λόγω αποβολή του Ντάσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αφού... γλίτωσε το αυτογκόλ του Πριντέτα μόλις στο 3ο λεπτό (έδιωξε ο Ντεβέσα πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή), ο Πλατανιάς προηγήθηκε στο 22΄ με σουτ του Ενσικουλού και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο β΄ ημίχρονο, αλλά στάθηκαν άτυχοι, καθώς τα δοκάρια σταμάτησαν τους Καστιγέχος (49΄) και Παπάζογλου (54΄). Η αποβολή του Ντάσιου με δεύτερη κίτρινη στο 67΄ ανέκοψε το ρυθμό του Απόλλωνα και οι Χανιώτες κράτησαν το πολύτιμο 1-0 και πανηγύρισαν την πρώτη φετινή νίκη τους.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας (57΄ Μενδρινός), Ντάσιος, Κονέ, Σιατραβάνης (82΄ Μάατσι), Αλμπάνης (58΄ Μάατσεν), Καστιγέχος, Μπιζιμίν, Βαλλιάνος, Παπάζογλου

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Κρος (61΄ Στάμου), Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης (83΄ Πατράλης), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα (70΄ Δημούτσος), Μπούντνικ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός από το μεγάλο «ραντεβού» ο Μάτι Λι