ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 1-1: Χαμένοι και οι δύο

ΑΕΛ και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 στη Λάρισα και παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα - Προηγήθηκαν οι Αρκάδες με πέναλτι του Μάσα (59'), ισοφάρισε ο Ναζλίδης (71')

Ισόπαλη με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η σημερινή (28/8) αναμέτρηση της ΑΕΛ με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης για την 2η αγωνιστική της Super League.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο καταγράφηκε μόλις μια ευκαιρία, εκείνη του Κριζμάν στο 23΄ που σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, το δεύτερο 45λεπτο ήταν μια αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου.

Το παιχνίδι απόκτησε φρενήρη ρυθμό, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τους δύο γκολκίπερ να κάνουν... υπερωρίες και να πραγματοποιούν σπουδαίες επεμβάσεις, κρατώντας το σκορ στο επίπεδο του 1-1.

Η ομάδα της Πελοποννήσου προηγήθηκε με πέναλτι του Μάσα στο 59ο λεπτό, στο οποίο υπέπεσε ο Ζίζιτς βρίσκοντας, μάλλον αναίτια, την μπάλα με το χέρι, κι αφού ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν σφύριξε αμέσως την παράβαση, αλλά αρχικά γύρισε την πλάτη δείχνοντας συνέχεια στο παιχνίδι.

Η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι καρποφόρησε στο 71΄, όταν ο Περόνε πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Ναζλίδη. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την ΑΕΛ και τον Αστέρα να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό φέτος. Για την ΑΕΛ ακολουθεί, μετά την διακοπή για τα ματς της Εθνικής, ένα δύσκολο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ οι Αρκάδες υποδέχονται την Λαμία.

Διαιτησία: Ζαχαριάδης (Ευθυμιάδης, Μερκενίδης)

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ναβάρο (80’ Γιαννιτσάνης), Γουάλλας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (69’ Περόνε), Ντέλετιτς, Κρίσμαν (46’ Ρέντζας), Λεοζίνιο, Ναζλίδης.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κλεμέντ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μανιάς, Καλτσάς (63’ Κυριακόπουλος), Μάσα (90’ Ντουντού).

Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς
Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός