Πλατανιάς-Ξάνθη 0-2: Τον αιφνιδίασε και απέδρασε!

Η Ξάνθη επικράτησε με 2-0 του Πλατανιά στα Χανιά κι έκανε «σεφτέ» στο πρωτάθλημα με κορυφαίο τον Μπρίτο

Την πρώτη της νίκη στην Super League πήρε η Ξάνθη που έφυγε από τα Χανιά με το «διπλό» όπως έκανε και την περασμένη σεζόν. Οι ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Πλατανιά που αιφνιάστηκε από το εκρηκτικό ξεκίνημα και στήσιμο των φιλοξενούμενων.

Οι Θρακιώτες έπιασαν στον ύπνο τους Χανιώτες που μέχρι να καταλάβουν τι συμβαίνει στον αγωνιστικό χώρο ήταν ήδη πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Με τον Μπρίτο να είναι ασταμάτητος και ο κορυφαίος του αγώνα, η Ξάνθη προηγήθηκε με 1-0 στο 18' με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει κάνοντας άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα.

Ο Πλατανιάς πριν καλά-καλά συνέλθει δέχθηκε κι άλλο γκολ με τον Γέντριτσεκ οκτώ λεπτά αργότερα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο όταν και οι γηπεδούχοι πίεσαν για να γυρίσουν το ματς δεν μπόρεσαν να απειλήσουν παρά μόνο στο 74' όταν ο Ζίφκοβιτς σταμάτησε εντυπωσιακά τον Κοροβέση.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ομπερχάουζερ, Στάθης, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Κρος (31' Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (63΄ Μπούτνικ), Ενσικουλού, Ντεβέσα (77΄ Πατράλης), Κοροβέσης, Γκζέλτσακ.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Κίκε (60΄ Τριάδης), Μπρίτο (83΄ Κάστρο), Γέντρισεκ (76΄ Μεχία)