Κέρκυρα-Πανιώνος 0-1: «Βούλιαξε» το νησί ο Ντουρμισάι!

Με καρφωτή κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 52’ ο Πανιώνιος επικράτησε της Κέρκυρας στην έδρα της με 1-0 – Από δυο χαμένα πέναλτι οι δυο ομάδες.

Το κακό πρώτο 45λεπτο στην Κέρκυρα «σημαδεύτηκε» από τα δύο χαμένα πέναλτι προς το τέλος του ημιχρόνου, ένα για κάθε ομάδα. Την αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι στο 38΄, όταν είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν από την άσπρη βούλα αλλά ο Κότνικ «ψώνισε» τον Τουράμ κι απόκρουσε στην αριστερή του γωνία (39΄).

Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά του Πανιωνίου να πάρει πέναλτι, σε ανατροπή του Λάμπρου από τον Ιωάννου. Ο Μασούντ νικήθηκε στο 45΄ από τον Γιαννακόπουλο, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στο «ριμπάουντ» ο Ιρανός αστόχησε προ κενής εστίας!

Ό,τι δεν κατάφερε ο Ιρανός μέσος στην εκπνοή του ημιχρόνου, το πέτυχε ο Ντουρμισάι στο 53΄ με κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Χατζισαφί (1-0). Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Κέρκυρα προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά σχετικά εύκολα οι «κυανέρυθροι» πήραν το πρώτο τους «διπλό» στο πρωτάθλημα.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Βενέτης, Σοϊλέδης, Τουράμ, Ζορμπάς, Σπίνουλας (77΄ Γκόμες), Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν (61΄ Μεληκιώτης), Ντιόγκο (81΄ Ντε Βάργκας), Νούνες

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί, Γκιοατά, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούρας (82΄ Παπαγεωργίου), Μασούντ, Λάμπρου (90΄+3 Σαραμαντάς), Ντουρμισάι (87΄ Ταπόκο)