Νίκησε και τους διαιτητές η Εφές, τεράστια εμφάνιση επί της Φενέρ

Η Εφές πήρε τη νίκη κόντρα στην Φενερμπαχτσέ με σκορ 80-77 και βάζει δυνατά τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι της διεκδίκησης μιας εκ των τεσσάρων θέσεων που οδηγούν στα νοκ άουτ παιχνίδια με πλεονέκτημα έδρας.

Οι πράσινοι που αγωνίζονται σε λίγη ώρα με την Μπασκόνια θα έχουν την ευακιρία αν κερδίσουν να ισοβαθμήσουν με τους Τούρκους και να κυνηγήσουν στις δύο τελευταίες στροφές του ομίλου την τετράδα.

Η Εφές στην έδρα της φάνηκε πιο έτοιμη από την πρώτη κιόλας περίοδο, αφού με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Οσμάν και Ντάνστον κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7 (21-14).

Την ίδια ώρα η Φενερμπαχτσέ στηριζόταν επιθετικά στον Μαχμούτογλου που προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ. Η Εφές είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσε το προβάδισμα που είχε πάρει, ενώ κατάφερε να το μεγαλώσει στο ημίχρονο κατά δύο πόντους (44-35).

Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε να είναι και στο τρίτο δεκάλεπτο νωχελική και έδωσε στους γηπεδούχους την ευκαιρία να πάνε στο +11 (65-54 στο 30’) και όλα έδειχναν ότι η Εφές θα έπαιρνε πιο εύκολα απ’ όσο περίμενε τον αγώνα.

Όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε την αντεπίθεσή της στην τέταρτη περίοδο, μείωσε στους τέσσερις πόντους (67-63 στο 5.59), ενώ το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η φάση που έδωσε διαστάσεις θρίλερ στον αγώνα και πήγε να σπρώξει την Φενέρμπαχτσε στη νίκη είναι το τρίποντο του Ντίξον στα 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αμερικανός είχε κάνει επιθετικό φάουλ το οποίο δεν σφυρίχτηκε και στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στους δύο πόντους. Η Εφές έχασε την μπάλα στην επαναφορά -με τον Ντίξον να κάνει ένα ακόμα ξεκάθαρο φάουλ που δε δόθηκε-, η Φενέρ αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια της φάσης ο Χάνεϊκατ ευστόχησε σε δύο βολές, δίνοντας αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του.

Εκεί ήταν η σειρά του Μπογκντάνοβιτς να ευστοχήσει σε μια βολή και να μειώσει στους τρεις πόντους 11.9’’ πριν τη λήξη, με τον Πολ να παίρνει τη σκυτάλη και να αστοχεί και στις δύο βολές, αφού η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε συνεχώς φάουλ για να σταματά το ρολόι.

Ο Ντίξον έκανε τρίποντο στην τελευταία επίθεση όμως η μπάλα δεν έφτασε καν στο καλάθι της Εφές, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 80-77 ως τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-35, 65-54, 80-77

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ