Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-0: Καθάρισε με σβηστές μηχανές

Ο Ολυμπιακός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, όμως επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-0 επί του Ατρόμητου.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή τους και χωρίς «καθαρόαιμο» επιθετικό, με… αποτέλεσμα τη λύση να την δώσει στο 36ο λεπτό ο Ντα Κόστα, που άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο μέρος στο 62’ ο Ανσαριφάρντ πίεσε τον Φυτανίδη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του. Έτσι, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στα «τρίποντα», έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες, από ΑΕΚ, Πανιώνιο και ΠΑΟΚ και διατήρησαν την απόσταση των 6 βαθμών από τον Ιστορικό που ακολουθεί στην βαθμολογία.

Πλέον, η ομάδα του Λιμανιού χρειάζεται τέσσερις νίκες στα εναπομείναντα έξι ματς, ούτως ώστε να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Από την άλλη, ο Ατρόμητος έχασε την ευκαιρία να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του και έχασε την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από τα play offs της Super League, μετά την ήττα της Ξάνθης στην Κέρκυρα.

Το ματς

Ο Βασίλης Βούζας προτίμησε να παρουσιάσει την ομάδα του χωρίς «καθαρόαιμο» επιθετικό και με τους Ντομίνγκεζ, Φορτούνη, Μάριν στην ενδεκάδα, κάτι που προκάλεσε ένα… μπέρδεμα στους «ερυθρόλευκους».

Αντίθετα, ο Ατρόμητος έδειξε να προσπαθεί να ελέγξει πρώτα την άμυνά του και στην συνέχεια να βγει στην επίθεση. Πάντως, η πρώτη καλή στιγμή του ματς προέκυψε για τους «κυανόλευκους» από τα αριστερά, όπου ο Λημνιός είχε το… προβάδισμα κόντρα στον Παρέδες. Μόλις στο 6’ ο Έλληνας άσος πέρασε τον αμυντικό από τον Ισημερινό, αλλά ο Ντα Κόστα πρόλαβε το γύρισμά του, ενώ κάτι ανάλογο έγινε και πέντε λεπτά αργότερα, όταν και πάλι ο Μαροκινός έδιωξε την παράλληλη του Λημνιού.

Στο 12’ ο Ατρόμητος είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία να σκοράρει με την κεφαλιά του Μανιάτη, που πέρασε άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά, ξεκίνησε ο επιθετικός… μονόλογος των Πειραιωτών, οι οποίοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να «πατήσουν» εύκολα στην περιοχή, μια και έλειπε το «κορμί» που θα… απασχολούσε τους Ζησόπουλο και Φυτανίδη που ήταν στο κέντρο της άμυνας.

Το πρώτο σουτ από τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 13’ με τον Φορτούνη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και στο 18’ ο Ανδρούτσος αιφνιδιάστηκε από την μπαλιά του Ντε Λα Μπέγια, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με το σώμα του.

Στην συνέχεια, η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ, ωστόσο, δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Γκορμπούνοφ, με εξαίρεση την φάση του 35ου λεπτού, όταν ο Μάριν έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Ανδρούτσος μπήκε «σφήνα» στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Λευκορώσος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ντα Κόστα.

Η πρώτη σέντρα αποκρούστηκε από τους αμυντικούς, αλλά ο Φορτούνης έκανε νέα προσπάθεια και στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαροκινός αμυντικός με δυνατή κεφαλιά, έκανε το 1-0. Στην συνέχεια, ο Ατρόμητος θέλησε να αντιδράσει, αλλά το σουτ του Νταουντά βρήκε σε ετοιμότητα τον Λεάλι που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Ίδια… εικόνα

Το δεύτερο μέρος κινήθηκε στο… επίπεδο του πρώτου. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να προκαλέσει σημαντικό πρόβλημα στον Γκορμπούνοφ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βγουν στην επίθεση και να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Το σουτ του Πλατέλλα στο 57’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Λεάλι, ενώ στο 59ο λεπτό, ο Βασίλης Βούζας έβγαλε από τον αγωνιστικό χώρο τον «Τσόρι» βάζοντας τον Καρίμ Ανσαριφάρντ και ήταν αυτός που… προκάλεσε το δεύτερο τέρμα των Πειραιωτών.

Ήταν το 62ο λεπτό, όταν ο Ανδρούτσος συνεργάστηκε με τον Φορτούνη, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα και στο πρώτο δοκάρι, ο Φυτανίδης στην προσπάθειά του να διώξει, υπό την πίεση του Ανσαριφάρντ, έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 2-0 του Ολυμπιακού. Στα επόμενα λεπτά, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που… πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, όμως, στο 75’ ο Λεάλι αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του στο πλασέ του Νταουντά.

Πάντως, οκτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία να «σφραγίσει» τη νίκη, όταν ο Ντε Λα Μπέγια έκανε την παράλληλη στην περιοχή, ο Ελιουνούσι δεν κατάφερε να πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Ανδρούτσο στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Γκορμπούνοφ με όμορφη επέμβαση έδιωξε τον κίνδυνο. Η τελευταία καλή στιγμή του ματς ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 90’ με το φάουλ του Ουμπίδες, αλλά ο Λεάλι έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Παρέδες, Ντε Λα Μπέγια, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Καμπιάσο (74’ Μπουχαλάκης), Μάρτινς, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Μάριν (66’ Ελιουνούσι), Ντομίνγκεζ (59’ Ανσαριφάρντ).

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Ουμπίδες, Τονσό (74’ Βασιλείου), Ζησόπουλος, Πλατέλλας (66’ Ντιγκινί), Μανιάτης, Νταουντά, Λημνιός (83’ Λε Ταλέκ), Κατράνης.

Γύρισε από την κόλαση η Ατλέτικο Μαδρίτης αλλά δεν… αναστήθηκε!
Το απόλυτο η Σεντ Ετιέν
Κέρκυρα: Στα… βαθιά Μεληκιώτης και Μπάουμαν
Η βαθμολογία της Super League
Μεγάλη φωτιά στο Μαρκόπουλο Αττικής
Βίντεο που κόβει την ανάσα! Έτσι σώζει ζωές το Πολεμικό Ναυτικό: Καρέ – καρέ επιχειρήσεις διάσωσης
Κρήτη: Οι πρώτες σκληρές εικόνες από το τροχαίο με το λεωφορείο – Ένας νεκρός - 3 τραυματίες
Bίντεο-Σοκ - Επίθεση Ισπανία: Η στιγμή που ήρωας αστυνομικός σκοτώνει μόνος του τέσσερις τρομοκράτες