Βέροια-Ατρόμητος 0-1: My name is Ντιγκινί!

Μετά από μήνες απουσίας ο Νικολά Ντιγκινί ξανασυστήθηκε στο κοινό και χάρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στον Ατρόμητο επί της Βέροιας με 1-0.

Η παρουσία του Νικολά Ντιγκινί σε αποστολή του Ατρόμητου μετά από αρκετό διάστημα ξεχώρισε από την 20άδα της ομάδας του Περιστερίου. Ο Γάλλος επιθετικός επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του από τον Σεπτέμβριο, πέρασε αλλαγή στο 78' και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το «χρυσό» γκολ για τη νίκη του Ατρομήτου στην Βέροια.

Ο Ντιγκινί έγινε έτσι ο 9ος σκόρερ της φετινή σεζόν για τους Περιστεριώτες που πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους και έμειναν ζωντανοί στην μάχη των πλέι-οφ. Αντίθετα η Βέροια έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 13 βαθμούς και έξι συνεχόμενες ήττες.

Η «βασίλισσα του Βορρά» ήθελε περισσότερο το παιχνίδι, μιας και έπαιζε ένα από τα τελευταία χαρτιά για την παραμονή αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις ενώ η μεγαλύτερη του ημίχρονου έγινε στο 45’ για τους Περιστεριώτες. Ο Φυτανίδης επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα παρέμενε κακό με τις δύο ομάδες να μην πατάνε καν μεγάλη περιοχή. Και εκεί που όλοι περίμεναν πως ο αγώνας θα λήξει 0-0 στο 89’ ο Ατρόμητος πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Μανιάτης τροφοδότησε τον Ούμπιντες, αυτός έβγαλε τη σέντρα στον Ντιγκινί και ο τελευταίος με προβολή έκανε το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος (82’ Σισοκό), Μπαλάφας (73’ Μπελαΐντ), Ασίγκμπα, Τομάς (48’ Άρτσε), Καλί, Αντονιάν, Στόιτσεφ, Κάλβο, Καπετάνος και Σαρπόνγκ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Μπάγκα, Πλατέλλας (77’ Ντιγκινί ), Ούμπιδες, Λημνιός (89’ Βασιλείου), Ντάουντα (68’ Λε Ταλέκ)